Drewniane place zabaw nawiązują swoim wyglądem do natury, metalowe odznaczają się wysoką trwałością. W obu przypadkach mamy do czynienia z dobrej jakości urządzeniami, jakie pobudzają wyobraźnię dzieci, zachęcają do zabawy i są w stanie stworzyć bezpieczny plac zabaw. Zarówno drewniany, jak i metalowy plac zabaw mają swoje zalety, a wszystko zależy tak naprawdę od sposobu rozmieszczenia poszczególnych elementów.
Wybór między urządzeniami drewnianymi i metalowymi nie jest prosty. Wśród produktów z obu grup znajduje się wiele estetycznie wykonanych, trwałych i zachęcających do zabawy urządzeń. Jeśli jednak chce się stworzyć atrakcyjny i w pełni bezpieczny plac zabaw, to warto się poważnie zastanowić nad takim wyborem, rozważając wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań.
Drewniane, czyli naturalne
Drewniany plac zabaw prezentuje się doskonale, współgra z otoczeniem zieleni i jest to ekologiczne rozwiązanie. Jednocześnie drewniane huśtawki czy piaskownice z drewna, a także wiele innych urządzeń, znajdujących się na placu zabaw, są objęte konserwacją. Wszystkie urządzenia muszą być chronione przed butwieniem, co przewiduje norma PEN-EN 1176-1 (Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań). Oprócz tego do konstrukcji drewnianych urządzeń można wykorzystywać wyłącznie drewno wysokiej jakości, które się nie rozszczepia i nie kruszy. Podobnie wszystkie elementy urządzeń muszą być wykonane w taki sposób, by w momencie zmiany właściwości drewna (np. wysychania) nie doszło do obluzowania czy rozłączenia.
Metal gwarantuje trwałość
Metalowy plac zabaw jest optymalnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko aktów wandalizmu. Jeśli zastosuje się na takim placu zabaw chociażby drewniane ogrodzenie, to w przypadku zniszczeń, wystające sztachety, gwoździe czy inne elementy stanowią poważne zagrożenie dla dzieci. Elementy metalowe są znacznie bardziej odporne na takie ataki i zniszczenia. Metalowe tory przeszkód, bujaki czy inne urządzenia muszą według przewidzianych norm być odpowiednio chronione przed korozją. Takie elementy jak chociażby metalowe zjeżdżalnie powinny być umieszczone w cieniu (nie w kierunku południowym), by ochronić je przed nadmiernym nagrzewaniem się. Jest to niebezpieczna sytuacja latem, gdy dziecko może się o taką rozgrzaną powierzchnię poparzyć. Wszystkie metalowe urządzenia na placu zabaw powinny być ponownie malowane i odświeżane co 5-6 lat. Dodatkowo muszą być chronione przed korozją, za pomocą nietoksycznych środków, jakie nie będą zagrażać bezpieczeństwu dzieci.
Co wybrać?
Wybór placu zabaw należy dostosować przede wszystkim do specyfiki miejsca. Na osiedlach mieszkaniowych, szkolnych boiskach czy w miejscach narażonych na wandalizm, na pewno lepiej sprawdzą się ogrodzenia i urządzenia metalowe. Są one bardziej odporne, a jednocześnie będą świetnie współgrać z otoczeniem. Natomiast na terenach wiejskich, w parkach czy lasach, lepiej będą się prezentować drewniane place zabaw.
Każdy inwestor, planując budowę placu zabaw, powinien dokładnie rozważyć i jedną, i drugą opcję. Należy pamiętać, że jako późniejszy administrator będzie on zobowiązany do należytego utrzymania placów zabaw, trzeba więc pamiętać o potrzebie konserwacji poszczególnych urządzeń.