Idealny plac zabaw

Czy idealny plac zabaw istnieje? Z pewnością pewne elementy cieszą się większą popularnością niż inne. Z komentarzy rodziców, którzy udostępnili swoje ulubione place na stronie badania: „Pokaż Wasz Plac Zabaw” można wywnioskować, że zwracają uwagę przede wszystkim na ciekawe i różnorodne urządzenia dopasowane do wieku, bezpieczeństwo nawierzchni oraz naturalny i urozmaicony teren.

plac zabaw z drewna akacji natura
Place zabaw z drewna akacji znajdziesz w ofercie Lars Laj

Nie będzie niespodzianką, że większość opiekunów marzy o placu zabaw w przydomowym ogrodzie, chociaż nie każdy może sobie na to pozwolić. Ogólnie sprawdza się zasada, że im bliżej natury- tym lepiej. Jeżeli rodzice mają wybór, najchętniej spędzają czas z dzieckiem w lesie lub na łące. Możemy zaobserwować zgodną niechęć do ograniczonych placów zabaw w zamkniętych salach dla dzieci oraz zdefiniowanych, sztampowych urządzeń.

Czytaj też: Tworzymy przydomowy plac zabaw

Najchętniej wybierane place zabaw według kolejności głosów:

ranking placów zabaw
Wśród rodziców najpopularniejsze są drewniane place zabaw w ogrodzie

Wybierając z konkretnych przykładów placów zabaw przedstawionych na zdjęciach, jako swój ulubiony rodzice wskazali ekologiczny, drewniany plac zabaw. Trochę mniejszą ilość głosów zdobyły kolejno: plac zabaw stworzony z przedmiotów z recyklingu i tradycyjny ogródek jordanowski. Najmniej podobały się: nowoczesny plac oraz dziecięca sala zabaw w zamkniętym pomieszczeniu. Ponownie okazuje się, że wymyślne urządzenia wcale nie są lepsze niż proste, choć różnorodne zabawki dopasowane do wieku dzieci, pozwalające na zabawę z wykorzystaniem wyobraźni i nieskrępowaną aktywność dzieci.

NASZA WSKAZÓWKA: Drewniane place zabaw wykonane z drewna akacji posiadają większość 
istotnych dla rodziców zalet: są bezpieczne i kameralne oraz dają wytchnienie opiekunom.

Drewniany plac Zabaw w ogrodzie
Drewniany domek zabaw zmieści się w każdym ogródku

Jakie urządzenia wybrać:

Na placu zabaw nie może zabraknąć piaskownicy, to standardowe urządzenie umożliwia kreatywne wykorzystanie. Piaskownica zawsze sprawdza się też w przypadku młodszych dzieci, jeżeli na placu nie ma akurat zabawek przystosowanych do ich wieku.

Chętnie widziane na placach zabaw są też różnorakie urządzania do zabawy wodą: fontanny, rynienki, błociarnie do mieszania wody z piaskiem, które wciąż nie wchodzą u nas do standardowego wyposażenia placu, ale jeśli się pojawią- są oblegane przez dzieci a zabawa na nich w zasadzie nigdy się nie nudzi.

błociarnia, urządzenia do zabawy piaskiem i wodą
Zabawy piaskiem i wodą nigdy się nie nudzą

Zazwyczaj na placach zabaw można byłoby lepiej wykorzystać naturalne ukształtowanie terenupagórki i zagłębienia, przy których można ustawić schody i drabinki, zjeżdżalnie na wzgórzu czy tunel do przeczołgiwania się.

ogródek warzywny
Ogródek warzywny można łatwo zorganizować w drewnianych donicach

Rodzice cenią sobie otwartą, rozległą przestrzeń, która będzie ogrodzona i oddalona od jezdni, obsadzenie terenu trawą i drzewami, dającymi cień oraz bezpieczeństwo nawierzchni pod zabawkami, a także dużą ilość piasku. Spośród nowoczesnych pomysłów na placu zabaw chętnie widzieliby hamaki albo ogródek warzywny, gdzie dzieci mogłyby brać udział w hodowaniu własnych roślin.

hamaki na piaszczystym placu zabaw
Hamaki na plażowym placu zabaw są świetnym miejscem do odpoczynku

Samorządy bardzo starają się zapewnić dzieciom odpowiednią przestrzeń do zabawy, ale według ankietowanych- placów zabaw jest wciąż za mało. Nawet malutki plac zabaw z niewielką ilością zabawek jest lepszy niż żaden. Najważniejsze, żeby place zabaw w ogóle powstawały, najlepiej w niedużej odległości od miejsca zamieszkania, co ułatwi zabieganym mamom częstszą obecność na placu (idealny plac zabaw znajduje się do 15 min spacerem od domu, gęstość powstawania placów- zwłaszcza w dużych miastach powinna więc znacznie wzrosnąć). Te najatrakcyjniejsze są często zatłoczone, ponieważ rodzice z dziećmi przyjeżdżają nawet z bardzo daleka aby się na nich pobawić.

NASZA WSKAZÓWKA: Projektując przestrzeń zabawy warto przemyśleć kwestie transportu 
i zaplanować plac zabaw w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej lub miejsc parkingowych, 
ułatwiając dojazd potencjalnym użytkownikom.

-Bezpiecznej Zabawy!

Czytaj też: Po co nam place zabaw?

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , ,

2 opinii z “Idealny plac zabaw

  1. Na naszym osiedlu plac zabaw został zaprojektowany przez firmę, oni zajęli się również realizacją projektu. Teraz mamy fajną i bezpieczną przestrzeń dla dzieci, które najchętniej spędzałyby na placu cały dzień.

  2. Według mnie na każdym osiedlu powinien być fajny i bezpieczny plac zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *