Po co nam place zabaw?

Dawno temu, kiedy większość ludzi żyła na wsi, miasta pełniły przede wszystkim funkcje reprezentacyjne i handlowe. Ludzie przyjeżdżali do miast robić interesy i wracali do swoich domów otoczonych zielenią. W dzisiejszych czasach miasta stały się miejscem życia i naturalnym środowiskiem coraz większej ilości ludzi. Powinny więc zapewniać mieszkańcom możliwość tworzenia społeczności, kontaktowania się między sobą, wymiany idei i wartości.

huśtawka podwójna z wierzą
Na placu zabaw można nie tylko miło spędzić czas, ale także zawrzeć nowe przyjaźnie

Plac zabaw to miejsce otwarte i dostępne dla wszystkich. Jako element miejskiej przestrzeni zielonej służy bezpośrednim kontaktom między ludźmi, ponieważ zapewnia różne formy aktywności, wypoczynku i rekreacji.

Czytaj też: Czego na placu zabaw potrzebują mieszkańcy

1. Plac zabaw jest przestrzenią społeczną

Jak myślicie, jak często rodzice chodzą z dziećmi na plac zabaw? Żyjemy w zabieganym społeczeństwie, ludzie nie mają na nic czasu, pewnie niezbyt często. Może kilka razy w miesiącu?

Nic bardziej mylnego: według badań Ośrodka Ewaluacji są osoby, które na plac zabaw wybierają się codziennie, a zdecydowana większość użytkowników jest na placu zabaw 3 do 4 razy w tygodniu, spędzając tam do dwóch, a nawet kilku godzin.

ankieta- jak często chodzicie na plac zabaw
Ankieta przeprowadzona przez Ośrodek Ewaluacji ewaluacja.eu

Place zabaw są więc bardzo ważną częścią przestrzeni publicznej dla młodych rodziców, dziadków oraz przede wszystkim- dzieci. Planując je, powinniśmy pomyśleć o zapewnieniu podstawowych wygód i udogodnień- ale o tym już w kolejnym wpisie.

2. Dziecko musi się „wyszaleć”

Ogródek Jordanowski nie jest dla dzieci miejscem biernego relaksu na świeżym powietrzu. Im więcej aktywnej zabawy, tym lepiej. Zabawki na placu powinny, dzięki swoim różnorodnym, funkcjom umożliwiać rozładowanie energii, wzmacnianie kondycji fizycznej, koordynacji i siły. Dzieci mają się wspinać, skakać, huśtać i zjeżdżać. Zmęczone dziecko bez problemów uśnie wieczorem (a nie oszukujmy się, o to nam przecież chodzi 😉

NASZA WSKAZÓWKA:Zestawy wielofunkcyjne w jednym urządzaniu łączą wiele funkcji, 
Świetnie sprawdzą się więc, jeżeli chcemy aby dzieci zmęczyły się w trakcie zabawy.

3. Potrzeba kontaktów z innymi

Plac zabaw służy oczywiście do tego, żeby się pobawić i pobiegać, ale w tym miejscu dzieciaki mogą też nauczyć się budować relacje z rówieśnikami. Kontakty z innymi są naturalną potrzebą człowieka i nie chodzi tylko o to, żeby na siebie popatrzeć i mieć ze sobą fizyczną styczność, ale również o możliwość wzajemnej interakcji. Wiemy już, że rodzice z dziećmi są na placu zabaw bardzo często- to dobrze, bo plac zabaw daje okazję do spontanicznych spotkań obcych sobie osób.

wspólna zabawa dzieci w piaskownicy
W piaskownicy uczymy się kooperacji i dzielenia swoimi zabawkami
NASZA WSKAZÓWKA: Urządzenia do zabawy w parach, piaskownice oraz zabawki które wymagają współpracy 
świetnie sprawdzą się jako impuls do nawiązywania relacji z rówieśnikami.

O tej potrzebie rodzice myślą przede wszystkim w kategorii dzieci- to one mają się na placu zabaw „socjalizować”. Zwłaszcza dla jedynaków, którzy nie mają rodzeństwa plac zabaw daje szansę na nawiązanie kontaktu z innymi dziećmi w zbliżonym wieku.

 

ankieta- dlaczego chodzicie na plac zabaw
badanie Ośrodka Ewaluacji ewaluacja.eu

Dzieciom stwarzamy więc szansę na integrację, ale co z rodzicami? Dzieci nie przychodzą przecież na plac zabaw same…

4. Plac zabaw jest również przestrzenią dla rodziców

W tym samym czasie, kiedy dziecko ma się rozwijać fizycznie i psychicznie, rodzice najchętniej by odpoczęli, wykorzystując czas spędzony na placu zabaw jako rzadki moment dla odpoczynku od domowych obowiązków i stresu codziennego dnia. Opiekunami dzieci na placu zabaw są przede wszystkim młode i aktywne mamy z dużych miast. Ich grafik jest wypełniony po brzegi, zapewnijmy im moment oddechu i chwili dla siebie. Czego życzą sobie mamy, aby efektywnie odpocząć na placu zabaw? -Ławki. Potrzebne jest więcej ławek w cieniu, aby poczytać książkę, więcej ławek na słońcu, aby troszkę się poopalać, wiecej ławek w pobliżu innych mam, do poplotkowania, ale też więcej ławek oddalonych od innych, gdzie można usiąść w spokoju i ciszy.

NASZA WSKAZÓWKA: Każdy rodzic będzie przeciwny budowaniu placów zabaw 
przy ruchliwych i głośnych ulicach.
plażowy plac zabaw przy galerii malta
Najlepsze zabawki to takie, na których rodzic może się bawić razem z dzieckiem

Rodzice chcieliby także uczestniczyć w zabawie z dzieckiem, ale do tego przydałyby się urządzenia dedykowane wspólnej aktywności, inaczej dorośli bawiąc się dziećmi czują się nie na miejscu.

-Bezpiecznej Zabawy!

Pełna treść raportu:Pokaż Wasz Plac Zabaw”

Czytaj także: Jak stworzyć plac zabaw da dorosłych i seniorów?

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone

2 opinii z “Po co nam place zabaw?

  1. Potrzebny mam plac zabaw dla dzieci ponieważ dzieci bawią się na ulicy nawet nie mają miejsca do gry w piłkę i boimy się o ich bezpieczeństwo. Proszę o pomoc Jolanta

  2. Bardzo potrzebny plac zabaw dla dzieci proszę o pomoc w miejscowości Żmijewo Gaje Gmina Słupsk woj. Mzzowiecke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *