Drewniane place zabaw a metalowe place zabaw

Drewniane place zabaw nawiązują swoim wyglądem do natury, metalowe odznaczają się wysoką trwałością. W obu przypadkach mamy do czynienia z dobrej jakości urządzeniami, jakie pobudzają wyobraźnię dzieci, zachęcają do zabawy i są w stanie stworzyć bezpieczny plac zabaw. Zarówno drewniany, jak i metalowy plac zabaw mają swoje zalety, a wszystko zależy tak naprawdę od sposobu rozmieszczenia poszczególnych elementów.

Drewniane i metalowe place zabaw. Źródło: Lars Laj
Drewniane i metalowe place zabaw. Źródło: Lars Laj

Wybór między urządzeniami drewnianymi i metalowymi nie jest prosty. Wśród produktów z obu grup znajduje się wiele estetycznie wykonanych, trwałych i zachęcających do zabawy urządzeń. Jeśli jednak chce się stworzyć atrakcyjny i w pełni bezpieczny plac zabaw, to warto się poważnie zastanowić nad takim wyborem, rozważając wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Drewniane, czyli naturalne

Drewniany plac zabaw prezentuje się doskonale, współgra z otoczeniem zieleni i jest to ekologiczne rozwiązanie. Jednocześnie drewniane huśtawki czy piaskownice z drewna, a także wiele innych urządzeń, znajdujących się na placu zabaw, są objęte konserwacją. Wszystkie urządzenia muszą być chronione przed butwieniem, co przewiduje norma PEN-EN 1176-1 (Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań). Oprócz tego do konstrukcji drewnianych urządzeń można wykorzystywać wyłącznie drewno wysokiej jakości, które się nie rozszczepia i nie kruszy. Podobnie wszystkie elementy urządzeń muszą być wykonane w taki sposób, by w momencie zmiany właściwości drewna (np. wysychania) nie doszło do obluzowania czy rozłączenia.

drewniany plac zabaw
Drewniana huśtawka na plac zabaw. Źródło: Lars Laj

Metal gwarantuje trwałość

Metalowy plac zabaw jest optymalnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko aktów wandalizmu. Jeśli zastosuje się na takim placu zabaw chociażby drewniane ogrodzenie, to w przypadku zniszczeń, wystające sztachety, gwoździe czy inne elementy stanowią poważne zagrożenie dla dzieci. Elementy metalowe są znacznie bardziej odporne na takie ataki i zniszczenia. Metalowe tory przeszkód, bujaki czy inne urządzenia muszą według przewidzianych norm być odpowiednio chronione przed korozją. Takie elementy jak chociażby metalowe zjeżdżalnie powinny być umieszczone w cieniu (nie w kierunku południowym), by ochronić je przed nadmiernym nagrzewaniem się. Jest to niebezpieczna sytuacja latem, gdy dziecko może się o taką rozgrzaną powierzchnię poparzyć. Wszystkie metalowe urządzenia na placu zabaw powinny być ponownie malowane i odświeżane co 5-6 lat. Dodatkowo muszą być chronione przed korozją, za pomocą nietoksycznych środków, jakie nie będą zagrażać bezpieczeństwu dzieci.

metalowe huśtawki na placu zabaw
Metalowe urządzenia na placu zabaw. Źródło: Lars Laj

Co wybrać?

Wybór placu zabaw należy dostosować przede wszystkim do specyfiki miejsca. Na osiedlach mieszkaniowych, szkolnych boiskach czy w miejscach narażonych na wandalizm, na pewno lepiej sprawdzą się ogrodzenia i urządzenia metalowe. Są one bardziej odporne, a jednocześnie będą świetnie współgrać z otoczeniem. Natomiast na terenach wiejskich, w parkach czy lasach, lepiej będą się prezentować drewniane place zabaw.

Każdy inwestor, planując budowę placu zabaw, powinien dokładnie rozważyć i jedną, i drugą opcję. Należy pamiętać, że jako późniejszy administrator będzie on zobowiązany do należytego utrzymania placów zabaw, trzeba więc pamiętać o potrzebie konserwacji poszczególnych urządzeń.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *