Plac zabaw dla Seniorów- strefa Senior Fitness

Pewne rzeczy się nie zmieniają- aktywność na świeżym powietrzu łagodzi stres i poprawia nasze samopoczucie kiedy jesteśmy starsi tak samo, jak wtedy gdy byliśmy dziećmi

Seniorzy na siłowni
Strefa Senior Fitness w Gdyni www.gdynia.pl

Place Zabaw automatycznie kojarzą się nam z maluchami. Jednak na placach zabaw dla seniorów nie znajdziemy huśtawek ani zjeżdżalni. W miejscach do zabawy dla osób starszych powinien się pojawić sprzęt do ćwiczeń o niskiej intensywności, które wpływają na poprawę elastyczności, równowagi i koordynacji, a także stwarzają okazję do zacieśniania więzi społecznych.

Czytaj też: Wróć do formy: ćwicz na Placu Zabaw wspólnie z dzieckiem

Z Chin do Europy

Pierwsze siłownie dla starszych osób powstały w Chinach, gdzie obowiązkowe programy zdrowotne dla seniorów są wymuszane przez prawo. Szybko przyjęły się też w krajach starzejącej się Europy, gdzie do 2050 roku osoby w wieku 65+ będą stanowić 40 % populacji.

populacja 2050
Populacja w 2050 będzie wyglądać inaczej niż obecnie www.financialfuture.pl

W tej grupie wiekowej trzecią najczęstszą przyczyną hospitalizacji urazy spowodowane upadkami. Jeśli dziecko się przewróci najprawdopodobniej podniesie się i pobiegnie dalej. Ale dla osób starszych upadek wiąże się z ryzykiem złamania.

Podejmowanie ryzyka zapobiega upadkom?

Kiedy ludzie się starzeją, coraz bardziej obawiają się o swoje ciało i wycofują z aktywności, które do tej pory sprawiały im radość, powtarzając w swojej głowie „A co się stanie, jeśli upadnę?”. Dla nich każda aktywność fizyczna wiąże się z ryzykiem. Podejmowanie tego typu ryzyka wiąże się z wyjściem poza strefę fizycznego komfortu, ale dzięki temu stopniowo powiększa się nasza sprawność. Zaczynamy też zupełnie inaczej myśleć o własnych możliwościach

New Age Fit- siłownia dla seniorów
Urządzenie New Age Fit trenujebolubie.pl

Jakie urządzenia wybrać do  siłowni zewnętrznej?

Badacze Fińskiego uniwersytetu w Lapland obserwowali grupę 40 seniorów w wieku 65-80 lat, którzy korzystali z siłowni zewnętrznych przeznaczonych do nisko intensywnego treningu z urządzeniem takimi jak orbitrek, rowerek stacjonarny i ławeczki gimnastyczne, na których można trenować balans i elastyczność. Badacze potwierdzili poprawę równowagi, wzmocnienie mięśni, rozszerzenie zakresu ruchu i poprawę sprawności manualnej u ćwiczących już po trzech miesiącach regularnych wizyt.

orbitrek- urządzenie do cwiczeń dla osób starszych zestaw treningowy rowerek i biegacz lawka gimnastyczna do ćwiczeń na powietrzu

Wszystkie te czynniki, które przyczyniają się do wzrostu równowagi w największym stopniu minimalizują ryzyko niebezpiecznych urazów u  osób starszych. Większa równowaga oznacza mniej upadków.

Orbitek podwójny - urządzenie treningowe dla seniorów
Orbitrek podwójny znajdziemy w ofercie Lars Laj

„Tworząc siłownie zewnętrzne dla seniorów chcemy przede wszystkim zapobiegać upadkom prowadzącym do złamań.”- Lars Laj

Jak zachęcić do treningu?

Pierwszy krok jest najtrudniejszy. Aby zachęcić osoby starsze do treningu musimy maksymalnie ułatwić im podjęcie decyzji. Trening powinien wydawać się możliwy do wykonania przez osobę, która ocenia swoją kondycję fizyczną jako słabą, musi też  sprawiać przyjemność. Naturalną zaletę siłowni zewnętrznych mamy po swojej stronie- w przeciwieństwie do klubów fitness są one całkowicie bezpłatne.

1. Wplećmy w ćwiczenia elementy zabawy

Nowoczesne sprzęty do ćwiczeń o pięknych kolorach i ciekawych formach wyglądają bardziej jak zabawki niż maszyny tortur. Jeśli ludzie korzystając z nich będą się dobrze bawić, nie poczują, że ciężko pracują nad swoją formą i chętniej powrócą do treningu. To stworzy rozwiązanie dla problemu, który dolega wszystkim seniorom. Jak powiedział George Bernard Shaw: „Nie przestajemy się bawić ponieważ się starzejemy, ale starzejemy się ponieważ przestajemy się bawić”.

2. Pomóżmy pokonać wstyd

Przeszkodą dla rozpoczęcia treningu jest często lęk przed ośmieszeniem i obawy przed tym, co powiedzą inni. 63 letnia użytkowniczka strefy fitness wspomina, że na początku czuła się jak „słoń w składzie porcelany”, ale obserwując szybką poprawę swojej sprawności nabrała motywacji do kontynuowania ćwiczeń. Wyraźne oznaczenia pokazujące, że sprzęt jest przeznaczony dla osób starszych powinny pomóc seniorom spróbować swoich sił z większym przekonaniem.

parana- tablica informacyjna tablica informacyjna z regułami yukon- tablica regulaminowa

3. Zamieśćmy czytelne instrukcje

Kontakt z nowymi urządzaniem może być onieśmielający, zwłaszcza jeśli brakuje nam specjalistycznej wiedzy. Dlatego wszystkie maszyny powinny mieć tabliczki informacyjne z czytelnymi instrukcjami (najlepiej pisane dużą czcionką i opatrzone ilustracjami), z których łatwo zrozumieć, jak poprawnie korzystać z urządzenia. Tylko chęci powinny być wymagane do rozpoczęcia pierwszego treningu.

Biegacz podwójny- seniorzy na siłowni
Na Biegaczu podwójnym można ćwiczyć z partnerem

4. Pomóżmy inicjować kontakty społeczne

Oprócz oczywistych korzyści dla sprawności fizycznej, siłownie, z których mogą korzystać osoby starsze są też miejscem spotkań, przeciwdziałając izolacji i samotności osób starszych. Zwłaszcza trening na urządzeniach, w których ćwiczy się parami (twarzą w twarz w kierunku partnera) i na sprzęcie do ćwiczeń grupowych daje wiele okazji do nawiązana lokalnych znajomości. Po bliższym poznaniu nowych przyjaciół, seniorzy mają też większe szanse pojawienia się na siłowni ponownie.

wachadlo do ćwiczeń dla osób starszych  twister-obrotowy urządzenie do treningu seniora  most do siłowni zewnętrznej

5. Stwórzmy przestrzeń wspólnej aktywności

Zabawa jest świetnym łącznikiem pomiędzy dorosłymi i dziećmi w ich życiu. Jeśli dziadkowie opiekują się wnukami kiedy rodzice są w pracy, urządzenie siłowni dla osób starszych umieszczone przy dziecięcym placu zabaw zapewni miejsce do ich wspólnej aktywności. Chociaż wielu ćwiczących seniorów wolałoby nie widzieć w pobliżu ośmiolatka przyglądającego się ich nieśmiałym próbom wspięcia na drabinkę do ćwiczeń, otoczenie dzieci będzie na pewno bardziej komfortowe niż towarzystwo muskularnych 30-latków w pełni sił, których zazwyczaj spotyka się na siłowni.

6. Pamiętajmy o miejscach do odpoczynku

Planując strefę fitness weźmy też pod uwagę inne potrzeby seniorów, którzy nie zawsze będą chętni do ćwiczeń. Nie codziennie jesteśmy pełni energii i mamy ochotę na gwarne towarzystwo. Ławeczka w zacisznym miejscu na której można poczytać w spokoju książkę jest równie ważna jak inne atrakcje- mówi 65-letnia pani Wanda z Elbląga.

  sofa kyoto, drewniana ławka z oparciem  tokyo parkowa ławka z drewna kyoto ławka z drewna na stalowych nogach

*

Te wskazówki powinny pomóc stworzyć plac zabaw z którego będą chciały korzystać osoby w każdym wieku. A jeśli nadal brakuje wam inspiracji, możecie zobaczyć specjalną kategorię produktów Senior Fitness, przygotowaną przez firmę Lars Laj.

Czytaj dalej: Jak pozostać aktywnym? Zamień ćwiczenia w nawyk.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *