Czym charakteryzuje się bezpieczny plac zabaw?

Plac zabaw to miejsce, w którym dzieci odkrywają świat, zdobywają swoje pierwsze umiejętności psychoruchowe, a także poznają rówieśników. Niesamowita przygoda maluchów musi być jednak otoczona troską rodziców i ochroną, by wizyta na placu zabaw przyniosła same pozytywne wspomnienia. Jaki zatem powinien być bezpieczny plac zabaw?

bezpieczny plac zabaw
Bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw jest najważniejsze! Źródło: Flickr, Fot. Phalinn Ooi

Na bezpieczeństwo na placu zabaw składa się odpowiedzialność rodziców, producentów oraz właścicieli. Podstawą jest zamontowanie urządzeń, jakie posiadają odpowiednie atesty i spełniają normy bezpieczeństwa, a także znajdują się na bezpiecznych podłożach, by w razie upadku maluch miał zapewnione miękkie lądowanie. Rodzice również mogą zatroszczyć się o ochronę swoich dzieci w trakcie zabaw pełnych przygód, wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Uwaga na huśtawki!

Już pierwsze rozeznanie na placu zabaw zapewnia wiele informacji na temat bezpieczeństwa. Przede wszystkim liczy się atestowane wyposażenie placu zabaw i odpowiednia nawierzchnia, jaka amortyzuje upadki i sprawia, że dziecko wraca do domu z szerokim uśmiechem, bez siniaków czy innych urazów. Niezwykle ważne są także odpowiednie odległości między poszczególnymi urządzeniami, dotyczy to przede wszystkim huśtawek. Warto wiedzieć, że idealna huśtawka dla naszych pociech powinna posiadać miękkie siedzisko. Tutaj doskonale sprawdzają się ptasie gniazda czy wygodne opony. Gwarantuje to udaną zabawę i wiele podniebnych przygód dla każdego malucha. Dodatkowo rodzice powinni uczulić swoje dzieci na to, by zachowały ostrożność, przechodząc obok huśtawek, na których trwa szaleńcze bujanie się.

bezpieczne huśtawki dla dzieci
Bezpieczne huśtawki (ptasie gniazdo i opony) firmy Lars Laj

Rodzice uczestnikami zabaw

Przygody na placu zabaw to całe mnóstwo dziecięcych fantazji, wymyślonych scenariuszy i niesamowite przeżycia, jakich rodzice również mogą stać się ważną częścią. W czasie gdy maluch kształci swoje umiejętności ruchowe i umysłowe, rodzice również powinni w tym uczestniczyć. W przypadku takich urządzeń, jakie składają się z wielu elementów, gdzie dziecko musi się wdrapać, przecisnąć czy zjechać i pokonać tor przeszkód, warto stanąć obok i asekurować swojego malucha. W ten sposób zabawa będzie nie tylko pełna pozytywnych emocji i odkryć, ale także bezpieczna. Można się także bawić z maluchami w piaskownicach. Ważne, by miała ona odpowiednio wyprofilowane krawędzie, dzięki czemu będzie to miejsce nie tylko komfortowe, ale także bezpieczne. Dodatkowe siedziska umożliwiają również rodzicom dostęp do dziecięcego świata piaskowych zabaw.

wyposażenie placów zabaw
Wielofunkcyjne place zabaw, to nieograniczone możliwości zabawy. Źródło: Lars Laj

Odpowiedzialność jest najważniejsza

Producent zapewnia bezpieczne urządzenia, spełniające odpowiednie normy, właściciel dba o odpowiedni stan placu zabaw, do jego zadań należy także konserwacja placu zabaw, jednak to na rodzicach i opiekunach spoczywa największa odpowiedzialność. Przed wejściem na plac zabaw warto sprawdzić, czy jest on odpowiednio ogrodzony, nie ma uszkodzonych elementów, wystających korzeni, itp., jakie mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci. W każdej przestrzeni zabaw powinna znajdować się też tablica informacyjna z danymi właściciela oraz regulaminem. Jeśli jakiś element wzbudza nasz niepokój i jest potencjalnie niebezpieczny dla dzieci, warto skontaktować się z administratorem obiektu. W ten sposób wspólnie dbamy o bezpieczeństwo maluchów, by żadna przykra niespodzianka nie zepsuła ich wspaniałej zabawy.

tablica z regulaminem na placu zabaw
Tablica informacyjna na placu zabaw. Źródło: Lars Laj

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , ,

3 opinii z “Czym charakteryzuje się bezpieczny plac zabaw?

  1. Każdy spośród nas zetknął się z faktem, rekomenduję zapoznanie się z tematem.

  2. Bezpieczeństwo na placu zabaw to bardzo ważny aspekt. Moim zdaniem chyba najważniejszy. Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam!

  3. A ja myślę, że wszystko zależy od solidnej konstrukcji, przede wszystkim wstępny projekt powinien zakładać bezpieczne rozwiązania. Zespół fachowców pracował przy realizacji placu zabaw na naszym osiedlu i do dziś nie mam obaw, że pozwalając dziecku na zabawę, coś mu się może wydarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *