Jaki powinien być plac zabaw dla najmłodszych?

Trudno znaleźć atrakcyjne zabawki na place zabaw dla dzieci poniżej 3 roku życia. Takie urządzenia muszą spełniać szereg wymagań i zapewniać bezpieczeństwo dzieciom, które nie potrafią jeszcze całkowicie kontrolować zakresu swoich ruchów. Aby stworzyć bezpieczny plac zabaw, który będzie sprawiał radość i wykorzystywał możliwości najmłodszych dzieci trzeba mieć wiedzę o przebiegu rozwoju dziecka i wiedzieć, co jest dla nich możliwe w danym wieku i na konkretnym etapie rozwojowym.

daszek przeciwsloneczny i stoliki do zabawy
Na placu zabaw dla maluchów niezbędne jest zacienione miejsce do odpoczynku

Czytaj też: Jak stworzyć idealny plac zabaw

Regulamin na placu zabaw to nie wszystko…

Ponieważ w regulaminie placu zabaw nie można zakazać zabawy dzieciom poniżej 3 roku życia (to łamanie praw dziecka!) młodsze dzieci muszą być stale nadzorowane w czasie zabawy. Z reguły dzieci do lat 7 powinny bawić się pod opieką dorosłych, a te do trzeciego roku życia mogą korzystać z placu zabaw wyłącznie, jeżeli są pod stałą opieką dorosłego (pamiętajmy, że dla zachowania bezpieczeństwa jedna osoba dorosła może jednocześnie nadzorować maksymalnie dwójkę dzieci).

NASZA WSKAZÓWKA: Rodzice i nadzorcy placu zabaw powinni mieć świadomość, że nie wszystkie 
urządzenia na placu zabaw są odpowiednie dla wszystkich dzieci, które mogą korzystać 
z placu zabaw. Opiekunowie powinni szukać oznaczeń wskazujących na odpowiedni wiek 
użytkowników i kierować dzieci do sprzętu odpowiedniego dla ich przedziału wiekowego. 
Małe dzieci i przedszkolaki wymagają bardziej uważnego nadzoru niż starsze dzieci, 
jednak aby zapobiec urazom nie należy polegać wyłącznie na nadzorze...

Nie każdy rodzic i opiekun posiada wiedzę na temat bezpiecznego zachowania w czasie zabaw i może nie zdawać sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie za sobą zabawa na urządzeniu nieprzystosowanym do wieku dziecka. Projektanci placu zabaw muszą więc sprytnie wykorzystywać rozwiązania konstrukcyjne, tak żeby urządzenie było jednocześnie atrakcyjne dla starszych dzieci i spełniało swoje funkcje zabawowe, a przy tym  nie stanowiło zagrożenia dla maluchów.

Kiwak Spycharka na sprężynie
Bujak sprężynowy będzie idealny do piaskownicy

Standardy wykonania urządzeń zabawowych

Urządzenia na plac zabaw powinny być wykonane w odpowiedniej skali, dostosowanej do rozmiaru, zdolności i poziomu rozwoju przyszłych użytkowników.

NASZA WSKAZÓWKA: Żeby optymalnie wykorzystać przydatność różnych funkcji sprzętu 
i wyeliminować różne zagrożenia, projektując bezpieczne urządzenia projektanci muszą zawsze 
mieć na uwadze przedział wiekowy grupy docelowej. Zarówno wymiary elementów jak i stopień 
skomplikowania takich konstrukcji (a co za tym idzie - stopień ich trudności), 
są dostosowywane tak, by odpowiadały docelowej kategorii wiekowej.

Najczęściej osiąga się to przez utrudnienia dostępu do urządzeń dla mniejszych dzieci np. umieszczenie najniższego stopnia wysoko od poziomu podłoża, tak żeby niższe osóbki nie mogły samodzielnie się tam dostać (za taką wysokość przyjmuje się minimum 40 cm). Dorośli nigdy nie powinni pomagać dziecku i umieszczać go na (celowo) za wysokim urządzeniu. Jeśli dziecko nie potrafi samo wspiąć się na urządzenie do zabawy – z pewnością właśnie takie było założenie projektantów!

W przypadku placu zabaw szczególnie dużą wagę przywiązuje się do ryzyka zakleszczenia palca, dłoni lub głowy. Ryzyku zakleszczenia powinno się zapobiegać jeszcze na etapie projektowania i wykonania sprzętu np. dostosowując kształt, w jakim wykonane są zabawki przeznaczone dla dzieci zbyt małych, aby siedzieć bez pomocy.

woz strazacki na placu zabaw
Zabawa w strażaka na placu zabaw będzie bezpieczniejsza niż w domu 😉

Plac zabaw z oddzielnymi strefami wiekowymi

Przy planowaniu placów zabaw, które mają służyć dzieciom w różnym wieku – ułatwieniem może być stworzenie osobnych grupy urządzeń dla różnych kategorii wiekowych i umieszczenie ich w oddzielnych częściach placu. Układ ścieżek i zagospodarowanie krajobrazu placu zabaw powinno rozgraniczać obszary przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Powierzchnie powinny być oddzielone co najmniej przez strefę buforową, która mogłaby być obszarem z krzewami i ławkami. Taka strefa separacji zapobiegnie wbieganiu starszych i bardziej aktywnych maluchów na obszar wypełniony młodszymi dziećmi, które na ogół mają wolniejszy czas reakcji.

Wybór sprzętu na plac zabaw dla maluchów

Przy wyborze urządzeń zabawowych trzeba mieć na uwadze przedział wiekowy dzieci, które będą korzystać z placu zabaw. Na różnych etapach rozwoju dzieci mają różne potrzeby i umiejętności. Place zabaw powinny być zaprojektowane tak, aby stymulować rozwój i zachęcać do rozwijania nowych umiejętności. Dobrze byłoby także, gdyby na placu zabaw znalazły się sprzęty do zabawy z dostępem dla dzieci niepełnosprawnych, które będą mogły inicjować integrację w ramach zabawy.

bujaki na plac zabaw wieloryb i autko
Nasze dwa najpopularniejsze bujaki firmy Lars Laj: wieloryb i samochodzik

Zabawki najbardziej odpowiednie dla maluchów od 6 do 23 miesięcy:

Niskie domki i zabawki do wspinaczki:

Platformy przeznaczone dla dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny być wyższe niż 80 mierzone od ziemi (również przy wolnostojących i złożonych strukturach wspinaczkowych maksymalna dozwolona wysokość upadku ze sprzętó dla tej grupie wiekowej wynosi poniżej 80 cm wysokości).

NASZA WSKAZÓWKA: Kiedy dzieci rozwijają się, zdobywają lepszą równowagę i koordynację, 
więc ważne jest, aby wybrać odpowiednie metody dostępu na urządzenie dla danej grupy wiekowej:
 • Nachylone Rampy– to najłatwiejsza metoda dostępu, możliwa do pokonania nawet dla dzieci raczkujących. Dodatkowe zamocowanie gumowych kamieni zmniejsza całkowicie możliwość osunięcia się.
 • Proste lub spiralne schody i drabinki schodkowe (dla dzieci od 15 miesięcy)- przestrzenie pomiędzy schodkami powinny być zaplanowane stosownie do zaleceń, w celu zminimalizowania zagrożenia uwięzienia w zamkniętych otworach (Drabinki szczebelkowe są zalecane dopiero dla starszych grup wiekowych za względu na możliwość osunięcia stopy).
 • Poręcze i uchwyty– dla osiągnięcia maksymalnej siły uchwytu, średnica lub maksymalny przekrój poręczy powinna wynosić ok. 2,3 cm i wpasowywać się w kształt dłoni.
Zjeżdżalnie:
 • Proste zjeżdżalnie- są bezpieczne dla maluchów jeżeli spełnieniają podstawowe parametry:
 • Nachylenie zjeżdżalni- w żadnym miejscu nie powinno przekraczać 30° (za bezpieczne uznaje się średnie nachylenie 24°)
 • Szerokość rynny zjeżdżalni- jest bezpieczna jeśli wynosi od 20 do 30 cm
 • Strefa bezpieczeństwa dookoła zjeżdżalni powinna wynosić od 90 do 180 cm (jeżeli znajduje się w miejscu publicznym o nieograniczonym dostępie).
 • Zjeżdżalnie spiralne- ponieważ niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym mają mniejszą zdolność do utrzymania równowagi i kontroli swojej postawy, dla tej grupy wiekowej zalecane są tylko krótkie zjeżdżalnie spiralne (o jednym skręcie do 360°)
Huśtawki:
 • Huśtawki przeznaczone dla dzieci do lat 2 powinny być wyposażone w pełne siedzisko kubełkowe, odgrodzone dookoła, z którego dziecko nie może wypaść.
 • Inne siedziska typu flexi i opony są bezpieczne dopiero dla dzieci, które skończyły 2 latka.
Kubełkowe siedzisko do huśtawki
Siedzisko kubełkowe chroni dziecko z każdej strony
Bujaki sprężynowe:
 • Siedzisko bujaka dla dzieci do lat 3 powinno wynosić od 30 do 40 cm.
 • Bujaki przeznaczone dla więcej niż jednego dziecka powinny zachować przynajmniej 90 cm przestrzeni pomiędzy centrami siedzeń.
Wyposażenie stosowane na palcach zabaw dla starszych dzieci:
 • Karuzele– nie powinny być stosowane na placach zabaw przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym (młodsze dzieci nie mają kontroli nad takimi urządzeniami, gdy są one w ruchu). Dzieci w tej grupie wiekowej powinny być zawsze nadzorowane podczas korzystania z karuzeli.
 • Huśtawki wagowe– ze względu na skomplikowany sposób, w jaki dzieci muszą współpracować i koordynować swoje działania by korzystać z huśtawek wagowych, są one zalecane dopiero dla starszych dzieci.
 • Poziome drabinki wiszące– wymagają rozwiniętych mięśni górnych i małej motoryki dłoni, dlatego najmłodszą grupą wiekową, która może korzystać z takich urządzeń są czterolatkowie.
 • Kolejki linowe- umiejętność utrzymania się w siodełku przekracza możliwości 3 latków. Kolejki linowe nie powinny być stosowane na placach zabaw dla niemowląt i dzieci przedszkolnych.
 • Belki typu balans– dzieci poniżej 3 roku życia na ogół nie posiadają równowagi potrzebnej do korzystania z balansów, dlatego nie są one zalecane na place zabaw dla tej grupy wiekowej.
 • Rolki typu beczka- ponieważ niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym nie dysponują odpowiednią koordynacją i siłą, nie mogą bezpiecznie korzystać z tych urządzeń.

Jak widzimy, przedział wiekowy stosowany w urządzeniach do zabawy dla najmłodszych dzieci wynika z szeregu norm i przepisów- opracowanych tak, żeby zaoszczędzić dzieciom i rodzicom strachu i konsekwencji wypadków. Zawsze powinno się wymagać od producenta placów zabaw potwierdzenia w postaci certyfikatów zgodności wykonania danego urządzenia w oparciu o obowiązujące normy bezpieczeństwa.

Decyzje o wyborze najlepszych urządzeń na plac zabaw nie są łatwe, dlatego żeby ułatwić ich podjęcie specjaliści Lars Laj przygotowali na swojej stronie specjalną kategorię „Maluchy”, w której znajdziecie tylko urządzenia przystosowane dla dzieci poniżej 3 roku życia.

Bezpiecznej Zabawy!

Czytaj także: Plac zabaw bezpieczny czy ryzykowny?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , , , ,

Jedna opinia z “Jaki powinien być plac zabaw dla najmłodszych?

 1. Właśnie szukałam jakiś fajnych placów zabaw dla moich dzieciaków, ale mam wrażenie, że jak chodzę na spacery w moim mieście, to te place zabaw są zawsze takie same… żadnej innowacyjności, pomysłu, czegoś fajnego, świeżego kolorowego. Fajnych, EDUKACYJNYCH rozwiązań. Szkoda, szkoda… marzy mi się coś takiego dla dzieciaków:
  Szkoda, że wszystkie place zabaw nie mają tkaich rozwiązań, gdzie obok zwykłej zabawy jest edukacja/rozwój itd.
  MOże kiedyś tak będzie. A ja idę szukać dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *