Czego brakuje na placach zabaw?

Wyobraź sobie że jesteś gdzieś prawie codziennie. Świetnie się bawisz, ale mija kilka godzin i czasem jest zimno, czasem gorąco, dużo biegasz i jesteś zmęczony, może nawet głodny, na dodatek właśnie zaczął padać deszcz. Teren jest ogrodzony i nie ma się gdzie schować. Nie masz jeszcze ochoty wracać, chociaż może chce ci się pić, poza tym ktoś cię właśnie woła. To mama. Mówi, że wracamy 🙂

Wyniki badania „Pokaż Wasz Plac Zabaw” są jednoznaczne: na placach zabaw brakuje toalet oraz dostępu do wody, cienia i miejsc, gdzie można coś zjeść lub schować się w razie deszczu. Następnym razem przy tworzeniu przestrzeni zabaw pomyśl najpierw o komforcie użytkowników- dzieci.

plac zabaw w zaurolandii
Plac zabaw w parku rozrywki Zauroladia cieszy się wielką popularnością

Czytaj też: Czy idealny plac zabaw istnieje?

Z poprzednich postów wiemy już, że dzieci spędzają na palcach zabaw nawet 2-3 godziny dziennie. Przy takiej częstotliwości niezbędne jest przemyślenie udogodnień umożliwiających im komfortowy pobyt na placu i zabawę bez przeszkód. W ankiecie sprawdzającej czego na obecnych placach zabaw brakuje, najczęściej wskazywano: toaletę i zadaszone miejsce, pod którym można byłoby się schować w razie deszczu.

Według opiekunów, w pobliżu placów zabaw brakuje przede wszystkim wygód, które stają się ważne dla osób spędzających w jednym miejscu długie godziny, takich jak toaleta, dostęp do wody, czy zadaszenie stwarzające cień i schronienie przed deszczem. Rodzice, chcieliby także, żeby ich dzieci bawiły się w czystej i regularnie sprzątanej przestrzeni. Jest więc zrozumiałe, że niezbędne na placu zabaw są nie tylko piaskownice, zjeżdżalnie i ławki dla opiekunów, ale także np. kosze na śmieci. W następnej kolejności wymieniane są zabawki edukacyjne i rozwojowe.

Plac zabaw Sobieszewo
Projektując nowy plac zabaw musimy zapewnić wszystkie wygody niezbędne użytkownikom.

1. Toaleta ratuje życie mamie

To, gdzie pójść z małym dzieckiem do toalety jest częstym problemem rodziców, ale zwłaszcza na placu zabaw, gdzie spędza się nawet dwie lub trzy godziny, taka wizyta staje się nieunikniona. Toalety są niestety często pomijane w projektach parków, problematyczne jest też utrzymanie ich w czystości. Rodzice życzyliby sobie toalet z prawdziwego zdarzenia, z bieżącą wodą. Najlepiej gdyby były umiejscowione gdzieś blisko, w zasięgu wzroku, tak aby dzieci nie mogły oddalić się bez nadzoru.

NASZA WSKAZÓWKA: Jeśli chciałbyś zrobić tylko jedną rzecz, aby uszczęśliwić 
mamy maluchów na placu zabaw - wybuduj im toaletę.

2. Miejsce pod dachem, nie tylko w czasie deszczu

Zadaszone miejsce może spełniać wiele funkcji i byłoby chętnie widziane przez opiekunów dzieci na miejskim placu zabaw. Daszek lub wiata może osłonić zarówno przed deszczem jak i słońcem, sprawdzi się więc przy różnych porach roku. Stolik z zadaszeniem mógłby również służyć za miejsce na spożycie posiłku. Za to zupełnym luksusem, o którym większość placów może tylko pomarzyć byłaby kawiarenka w pobliżu ogródka jordanowskiego z napojami i przekąskami.

NASZA WSKAZÓWKA: Takie drobne ułatwienia są bardzo pomocne w przypadku nieprzewidzianych 
zmian pogodowych i pozwalają na dłuższą zabawę bez konieczności wracania do domu.
wiata sześciokątna ochroni przed deszczem
Drewniana wiata zapewni niezbędny cień i chwilę odpoczynku w czasie upału

3. Zabawki rozwojowe są prostsze niż myślisz

Dorośli pamiętając swoje dzieciństwo, kiedy nie było niczego a wyobraźnia pozwalała im brać udział w niesamowitych przygodach, chcieliby powrotu do bardziej naturalnych form zabaw. Według rodziców najbardziej rozwojowe są zabawy z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów, jak przelewanie wody, zabawy w błocie itp. Przy codziennych wizytach na tym samym placu nawet najbardziej kolorowe zabawki znudzą się dzieciom w dłuższej perspektywie jeśli swoim wyglądem i kształtem wymuszają sposób ich użycia.

Czytaj też: Zabawy rozwojowe na placu zabaw

NASZA WSKAZÓWKA: Trzepaki, przeplotnie, opony czy zagłębienia terenu może nie brzmią 
ekscytująco dla dorosłych, ale dzieciom zapewnią niekończące się możliwości zabawy.
urządzenie do zabawy piaskiem i wodą
Błociarnia na placu zabaw to prosty ale zawsze trafiony pomysł

4. Dobry Design?

Spróbujmy spojrzeć na plac zabaw z punktu widzenia dzieci, które zawsze poszukują przygód, naprawdę potrzebują odrobiny samodzielności i potrafią wykorzystać proste bodźce ze środowiska, aby uczyć się i poznawać świat. Projekty współczesnych placów zabaw są konsekwencją pewnego obrazu dziecka z punktu widzenia osób dorosłych, które ma być słodkie naiwne i beztroskie- stąd zalew infantylnych zabawek do dziecięcych przestrzeni o jaskrawych lub pastelowych kolorach, którym trudno jest wpasować się w otoczenie parku. Czasami to proste rozwiązania są najlepsze. Uważaj też na nadmierne przekształcanie przestrzeni, które może ją pozbawić atrakcyjnych dla dzieci nierówność terenu. A jeśli decydujesz się na sztuczną nawierzchnie w zamian zadbaj o obecność dzikiej zieleni.

NASZA WSKAZÓWKA: To zabawa z najprostszymi pomocami (kamienie, gałązki, patyki) 
najbardziej wykorzystuje inwencję twórczą dzieci i pozwala na uwzględnienie ich różnych temperamentów.

Bezpiecznej Zabawy

Czytaj też: Jak stworzyć prosty plac zabaw?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *