Jak zdobyć fundusze na Plac Zabaw?

W wielu miejscach w Polsce brakuje miejsc zabawy dla najmłodszych, jest to temat często poruszany w mediach przez niezadowolonych z sytuacji rodziców. Największą przeszkodą dla tworzenia nowych placów są oczywiście fundusze, place zabaw spełniające wymogi bezpieczeństwa i trwałości mogą być bardzo kosztowne. Trzeba też wziąć pod uwagę koszty utrzymania i konserwacji placu. Jak w takim razie można zdobyć pieniądze na stworzenie placu zabaw w mniejszej bądź większej miejscowości?

projekt placu zabaw
Projekt placu zabaw stworzony przez firmę Lars Laj

Czytaj też: Ile kosztują place zabaw i dlaczego tak dużo?

*

Plac zabaw w gminie

Coraz więcej samorządów angażuje się w budowę placów zabaw. Wydatki związane z utworzeniem placu spadają przede wszystkim na gminy. Gminy stają się gospodarzami placów zabaw przy gminnych przedszkolach i szkołach jak i tych ogólnodostępnych.

Działaj Lokalnie

Na stronie Programu Działaj Lokalnie można sprawdzić, czy w naszym obszarze działa Lokalna Organizacja Grantowa. Taka organizacja jest zdecydowanie najlepszym źródłem dotacji, zapewnia też wsparcie informacyjne.

Tu warto wspomnieć, że każdy projekt budowy placu zabaw musi być poparty odpowiednim uzasadnieniem (duża liczba dzieci, które mogłyby korzystać z takiego placu, obecność organizacji, która będzie o plac i jego bezpieczeństwo dbała itp.

*

Plac zabaw na wsi

Wbrew pozorom, zaaranżowanie dotacji na urządzenie placów zabaw na wsi może być prostsze niż w większych miastach. Wiele programów skierowanych jest do miejscowości z określoną liczbą mieszkańców, na obszarze wiejskim jest więc łatwiej o pozyskanie funduszy zewnętrznych.

Środki Unijne

Na budowę placów zabaw, można otrzymać środki z dotacji unijnych. Część unijnych środków przeznaczona jest właśnie na realizację takich projektów, jak budowa lub modernizacja placu zabaw. Tutaj warunkiem przyznania dotacji jest liczba mieszkańców miejscowości, która nie może przekraczać 5 tysięcy.

Program Odnowy i Rozwoju Obszarów Wiejskich

Urządzenie placu zabaw może być sfinansowane z Funduszy Rozwoju Obszarów Wiejskich, tutaj też występuje limit osób zamieszkujących miejscowość w którym plac zabaw ma powstać, dlatego w takie programy angażuje się coraz więcej samorządów wiejskich.

Lokalne Grupy Działania – LGD

Fundusze w ramach Lokalnych Grup Działania także mogą pozwolić na tworzenie placów zabaw- o ile projekt jest zgodny z uwzględnionym w Lokalnej Strategii Rozwoju programem.

zagospodarowanie przestrzeni pod plac zabaw
Zagospodarowanie przestrzeni pod budowę placu zabaw. Wykonawca: Lars Laj

*

Plac zabaw w mieście

Spółdzielnie Mieszkaniowe

Place zabaw w miastach, mające powstać na osiedlu lub podwórku, z których będą mogły korzystać dzieci mieszkające w pobliżu- mogą być sfinansowane w porozumieniu samorządów ze spółdzielniami mieszkaniowymi.

Budżet Obywatelski

W ramach budżetu obywatelskiego (nazywanego także budżetem partycypacyjnym) mieszkańcy mogą zdecydować na co przeznaczyć określony procent wydatków z budżetu miasta na kolejny rok. Najczęściej uczestnictwo polega na wyborze najlepszych i najbardziej potrzebnych projektów, ale można także zgłaszać własne propozycje. Budżety Obywatelskie odzwierciedlają prawdziwe potrzeby społeczności i są coraz bardziej popularne, a duża część zrealizowanych w ich ramach projektów dotyczy właśnie budowy placów zabaw dla dzieci.

Prywatni darczyńcy

Część wsparcia finansowego dla budowy placu zabaw, mogą przejąć na siebie podmioty prywatne. Jeżeli na terenie placów zabaw umieścimy listę darczyńców, może to zachęcić sponsorów do przekazywania pieniędzy.

Croudfunding

Pieniądze można też zebrać na platformach finansowania społecznościowego- poprzez próbę zmobilizowania jak największej liczby osób, aby wnosili drobne wpłaty. Przy odpowiednim zaangażowaniu i dużej liczbie uczestników mamy szanse powodzenia. W Polsce do wyboru jest kilka platform: wspieramto, polakpotrafi, siepomaga, lub skierowany specjalnie do organizacji pozarządowych fundujesz.pl.

 *

Nawet jeśli w danym okresie czasu nie prowadzone są żadne programy, które bezpośrednio finansują budowy placów zabaw- istnieją inne, mające na celu wzbogacenie oferty edukacyjnej i kulturalnej dla dzieci. Programy takie jak „Na dobry początek” Fundacji im. J. Kantego Steczkowskiego, „Bank Dziecięcych Uśmiechów” Fundacji Banku Zachodniego WBK, „Akademia Orange” Fundacji Orange, czy program „Równać szanse” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Tutaj zazwyczaj należy przedstawić projekt, zawierający pomysł na spędzanie wolnego czasu połączony z propozycją zajęć. Programy te cenią kreatywność i innowacyjność propozycji, plac zabaw może być jednak elementem takiego projektu.

Czy ktoś stara się o sfinansowanie placu zabaw?

Życzymy powodzenia i dajcie znać jak wam poszło!

Czytaj także: Oddziały Przedszkolne przy Szkołach- złóż wniosek i skorzystaj z dofinansowania!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , , ,

40 opinii z “Jak zdobyć fundusze na Plac Zabaw?

 1. Witam ,prosiłabym o wskazówki od czego zacząć starania o plac zabaw miejscowość jest niewielka około 500 osób .
  Proszę o jakiekolwiek wskazówki na maila o ile to możliwe.
  Pozdrawiam

  1. Pani Iwono, wszystko zależy od tego, w jakim województwie znajduje się Pani miejscowość.
   Najlepiej byłoby wyszukać jedną z opisanych we wpisie organizację działającą w Pani obszarze i skontaktować się z jej przedstawicielami.
   Wyszukiwarki:
   Baza Lokalnych Grup Działania
   Projekty Działaj Lokalnie
   Środki na Plac Zabaw można zdobyć np. za pośrednictwem Programu: Odnowa i Rozwój Wsi
   Mam nadzieje, że się uda. Trzymamy kciuki!

  2. W ramach prowadzonej przez nas Fundacji MIASTO ZIELEŃ REKREACJA,
   oferujemy darmowy projekt placu zabaw wraz z kosztorysem inwestorskim.
   Więcej info na meila luiza.kaluska@gmail.com

 2. Witam, mam pytanie odnośnie placów zabaw, które dofinansowywane są ze środków unijnych. W mojej miejscowości przy Niepublicznym Przedszkolu powstał plac zabaw, zgodnie z tabliczką umieszczoną na jego terenie, został on dofinansowany właśnie z Unii, z programu „rozwój obszarów wiejskich”. Czy to prawda, że taki plac zabaw, mimo że powstał przy przedszkolu, powinien być otwarty i udostępniony dla wszystkich, a nie tylko dla przedszkolaków z tego jednego, konkretnego przedszkola?

  1. Poruszyła Pani bardzo ciekawy temat, na który postaramy się odpowiedzieć szerzej w kolejnym poście. W dużym skrócie: Przepisy nie nakładają obowiązku udostępniania placu zabaw poza godzinami pracy placówki. Natomiast nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby wystąpić z petycją do dyrektora lub nawet jednostki samorządu terytorialnego. Według załącznika do Uchwały nr 112/2009 Rady Ministrów z dnia 7 lipca 2009 „Wskazane jest umożliwienie dzieciom korzystania z szkolnego placu zabaw po zakończeniu zajęć w szkole oraz w soboty i niedziele, pod opieką rodziców lub opiekunów.”

 3. Witam,
  Spacerując ostatnio po okolicy, patrząc krytycznie na oddział miejskiej świetlicy i”plac zabaw”, który jest przy niej – natchnęło mnie, aby poszukać możliwości żeby go zmodernizować. Obecnie jest to teren gdzie jest 1 konik, 2 huśtawki i 1 karuzela – stare, obdrapane, wydeptane.. strach puścić tam dziecko. Piszę z miejscowości Tarnowskie Góry, obręb Opatowice. Miasto inwestuje jedynie wewnątrz miasta, a w takie obrzeża już nie. Inne gminy, wsie mają piękne place zabaw z zewnętrznymi siłowniami, a tutaj praktycznie to co jest to straszy. Jak pozyskać dotację z Unii? Od czego zacząć? Czy jest szansa? Troszkę mnie to przeraża… bo nie mam żadnych znajomości ani osób, które mogłyby mi pomóc trochę ten teren przemienić… Proszę o podpowiedź… Pozdrawiam

  1. Pani Agato.
   W Tarnowskich Górach działa budżet obywatelski http://bit.ly/tarnowskie_gory. Co prawda jedna z edycji właśnie się zakończyła, ale polecam złożyć wniosek w kolejnej. Jeśli brakuje Pani wsparcia innych zainteresowanych, zachęcam też do stworzenia grupy na Facebooku, na pewno znajdzie się dodatkowe 15 osób pragnących poprzeć projekt. Ostatnio w ten sposób starali się wybudować nowy plac mieszkańcy Szczecina http://bit.ly/FB_grupa

 4. Witam. Moja Parafia jest na Podkarpaciu. Liczy ponad 5 tys. osób. Kościół znajduje się w Gminie Żyraków. Przy pomocy funduszy unijnych powstał piękny teren wokół kościoła. Została wybudowana grota solna. Proszę o wskazanie możliwości, by wybudować plac zabaw. Byłby bardzo potrzebny. Istnieje wprawdzie koło szkoły i przedszkola ale jest zamykany. Marzy mi się o ogólnodostępnym, przede wszystkim w niedzielę. pozdrawiam i liczę na pomoc.

  1. Proszę Księdza, dziękujemy za komentarz. A może warto byłoby zawalczyć o udostępnienie placów zabaw, które już znajdują się w miejscowości? Polecam lekturę ostatniego wpisu „Prywatny Plac Zabaw otwarty dla wszystkich?”

  2. Na budowę Placu Zabaw można szukać środków w Programie PROW 2014-20: http://bit.ly/PROW_2014-20
   „Są środki unijne przyznane w ramach programu Rozwój Obszarów Wiejskich 2014-20 w ramach wyrównywania szans pomiędzy gminami, zwłaszcza na tzw. ścianie wschodniej. Lokalny urząd musiałby się wypowiedzieć, czy dysponują wolnymi środkami, na realizację tego typu projektu”

   1. odpowiedź od eksperta! Dzięki za wkład w dyskusji

 5. Mieszkam na obrzeżach dużego miasta, o których chyba władze zapomniały. Niestety większość programów i dotacji skierowana jest do małych miejscowości i tam wydaje mi się, że łatwiej będzie uzyskać pieniądze.

 6. Witam mieszkam w małej wsi Psary woj dolnośląskie jest u nas niby plac zabaw ale jest on tragiczny i strach tam puszczać nasze pociechy. Jak można zdobyć pieniążki na renowację i rozbudowę tego placu

  1. Pani Ewelino, we wpisie jest opisany Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który umożliwia wybudowanie placu zabaw. Jest to proces długi i skomplikowany i wymagający dużego zaangażowania, ale możliwy do osiągnięcia. Dokładna procedura zdobycia dotacji opisana jest w wywiadzie z Panią Moniką Kur-Rydzewską, która zdobyła środki na wybudowanie skateparku w Rożnowie: bit.ly/skatepark_na_wsi
   Życzymy cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu!

 7. Prowadzę restauracje. Bardzo dużo przychodzi rodzin z dziećmi.Chciałabym wiedzieć,czy jest możliwość jakiegoś wsparcia finansowego dla budowy placu zabaw przy restauracji?

  1. Oczywiście, restauracja również mogą starać się o dofinansowanie, takie wnioski należy jednak odpowiednio udokumentować. W tej chwili programy rządowe faworyzują miejsca sprzyjające edukacji ekologicznej, służące lokalnej społeczności, oraz zaniedbane obszary wiejskie o potencjale turystycznym (zwłaszcza związane z eko- i agroturystyką). Ale nie trzeba czekać na pomoc z zewnątrz: Decyzja o budowie placu zabaw jest dla wielu restauracji doskonałą inwestycją, która zwraca się z nawiązką 🙂

 8. Witam. Mieszkam w małej wiosce woj dolnoslaskie wioska ma zaledwie 30 mieszkańców, są tez dzieci. Mamy płac na którym stoi obecnie boisko . Mieszkańcy wioski w zeszłym roku starali się o mały płac zabaw dla dzieci.Nasz sołtys zgodził się przeznaczyć pieniądze 6000zl na początek zrobienia placu. Niestety sołtys postawił sobie zamiast placu zabaw dwie bramki ( ktore kosztowały 5tys zł z tego co mówi) Moje pytanie brzmi jaki jest koszt małego placu zabaw z atestem.. . ? I czy tak mała wioska może się starać o dofinansowanie tez placu żeby powstał w tym roku.

  1. Niestety, koszt budowy placu zabaw to troszkę więcej niż 6 tys, zapraszam do zapoznania się ze wpisem: Ile kosztuje plac zabaw?

 9. Witam. Pracuję w szkole specjalnej, którą prowadzi Starostwo Powiatowe. Szkoła znajduje się w mieście do 20 tys mieszkańców. Ostatnio szkoła pozyskała bardzo ładny teren, który, po uporządkowaniu, doskonale pasowałby pod plac zabaw dla małych i starszych dzieci: z oddziałów przedszkolnych, szkoły podstawowej i gimnazjum. W jaki sposób można pozyskać środki na zbudowanie takiego placu zabaw? Organ prowadzący nie ma na ten cel funduszy.
  Dziękuję za wskazówki i pozdrawiam.

  1. Agnieszko, w odpowiedzi na podobne pytania w komentarzach przygotowaliśmy wpis podsumowujący kto ma największe szansę na uzyskanie dotacji na plac zabaw w najbliższych latach. Zapraszam do lektury.

 10. Witam .Mieszkam na obrzezach miasta . Jest to osiedle z duża iloscia dzieci a na placu jedna huśtawaka ,mimo starań pisania podan do prezydenta miasta jestesmy ignorowani albo slyszymy że brak funduszy . Wszedzie robia place nawet na dialkach i na to maja fundusze ? Nie weimy jak mamy walczyc . bardzo prosze o jakąs podpowiedz nalepiej na meia…

 11. Witam. Chciałam się czy maja Pañstwo jakąś oeganizacje, która mogłaby weaptzec powstanie placu zabaw dla dzieci w Działdowie woj. war- maz. Jest to osiedle ktore kiedys bylo wioska PGRowska teraz dołaczona do miasta. Prosze o informacje.

 12. Witam. Chciałam się dowiedziec czy maja Pañstwo jakąś organizacje, która mogłaby wesprzec powstanie placu zabaw dla dzieci w Działdowie woj. war- maz. Jest to osiedle ktore kiedys bylo wioska PGRowska teraz dołaczona do miasta. Prosze o informacje.

 13. A czy jest możliwość dofinansiwania jakiejs czesci placu zabaw np samej hustawki do zamontowania na prywatnej posesji?
  Chodzi o dziecko niepelnosprawne w wieku 6lat ze wskazaniem od fizjoterapeuty o kontynuowanie stymulacji
  Pozdrawiam

 14. Witam,

  Czy jest mozliwosc uzyskania dotacji unijnej na plac zabaw jako wspolnota mieszkaniowa w prawie 200tys miescie?

 15. Witam,
  Chciałabym pobudować na wsi duży park zabaw dla dzieci przedszkolnych i szkolnych,chciałam aby był to naturalny plac zabaw wraz z drewnianą wiatą, w której dzieci mogłyby urządzać swoje urodziny czy inne uroczystości. Marzy mi się również niewysoki park linowy na terenie placu. Czy mogłabym uzyskać fundusze unijne, od czego zacząć i ile mogłabym ich otrzymać? Wieś liczy 1.5 tys mieszkańców i położona jest obok miasteczka 18 tys. w woj.mazowieckim

 16. Chcialabym pomoc spoldzielni mieszkaniowej w sfinansowaniu budowy placu zabaw, czy sa jakies opcje jesli chodzi o projekty unijne???

 17. Witam!
  Od niedawna jestem w radzie rodziców w Przedszkolu. Jest pomysł, aby skierować prośbę do lokalnych przedsiebiorców o pomoc w sfinansowaniu huśtawki dla dzieci. Podczas „tworzenia” pisma z prośbą, pomyślałam ze ten plac zabaw który dzieci tam mają, to pamieta jeszcze czasy mojego dzieciństwa! (o ile to nie jest jeszcze starsze) Stoją tam 2 huśtawki, jakiś biedny domek i 2 koniki.
  I wpadł mi pomysł do głowy, żeby poszukać jakichś organizacji, które pomagają w zdobyciu na taki cel funduszy. Tak też trafiłam na Waszą strone.
  Nie mam pojęcia jak sie do tego zabrać, czy w naszym rejonie (woj. śląskie, powiat raciborski, miejscowość do 6tys mieszkanców) jest jakaś organizacja, która pomaga urządzić place zabaw w przedszkolach?

 18. Dzień dobry, jestem soltysem wsi wolica piaskowa kolo sedziszowa mln. Na Podkarpaciu. Następny rok mamy w planie budowę placu zabaw na który z funduszu wydamy 17.000zl. Tylko projekt a ogrodzenie nas będzie kosztować 12.000zl a 5000zł zostanie na wyposażenie. To bardzo mała kwota. Potrzebowała bym pomoc z waszej strony, gdzie my mogła się zwrócić z pomocą. Oprócz tego bym chciała i plenerowa siłownię. W naszej wiosce jest koło 1200 mieszkańców. Dziękuję za pomoc.

  1. Witajcie, Najnowsze programy i wytyczne dotyczące sposobu uzyskania świadczeń na realizację budowy placu zabaw opisaliśmy w nowszym wpisie: pieniądze na plac zabaw
   Pod koniec roku wielu instytucjom zostają wolne środki do wykorzystania do końca grudnia, więc teraz jest najlepszy moment na to, żeby złożyć wniosek na dofinansowanie budowy placu zabaw w lokalnej instytucji. Powodzenia!

 19. Witam serdecznie,
  jak wielu moich przedmówców, chciałabym się zabrać za rewitalizację placu zabaw pod blokiem w którym mieszkam, obecny stan stare drewniane zabawki jest niebezpieczny dla dzieci, spróchniałe, wystające drzazgi. Teren jest bardzo duży do tego jest z kostki boisko do kosza które niestety nie ma obręczy ani siatki a kostka jest nierówną aż prosi się o tartani. Administracja jest w tym temacie tępa i ma to gdzie, oni tylko likwidują zabawki a nie dbają o nie. Myślałam o zdarciu i wyrównaniu podłoża, liczne doły korzenie i kępy traw przeszkadzają w zabawach, teren chciałabym ogrodzić żeby psy nie robiły swoich potrzeb….no ogólnie zrobić tak by dzieci były szczęśliwa, ławeczki dla starszych, stoły do gry w warcaby, huśtawki, drabinki, domki i nasadzenie drzew. Takie miejsce odpoczynku. Czy są w Lublinie jakieś fundacje które pomogły by to ugryźć. Za co się wsiąść?Pomóżcie proszę

 20. Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że można zgłaszać się do lokalnych grup. Fajnie, że jest tyle możliwości 🙂

  ____________________

 21. Takie place zabaw powinny znaleźć się w każdym mieście.

 22. Witam,
  Mieszkam w małym mieście w centrum Polski. Znajduje się tutaj mała spółdzielnia mieszkaniowa którą zarządza starsza osoba i nie ma ona zielonego pojęcia o tym co mogłaby zrobić żeby odnowić znajdujący się tam plac zabaw. Czy mógłbym prosić o jakieś wskazówki gdzie się udać, z kim rozmawiać,żeby dzieci mogły w końcu bezpiecznie się bawić?

  1. Panie Rafale,

   Moim zdaniem, pierwszym krokiem powinno być zasięgnięcie rady w urzędzie miasta. Miasto (jeśli dysponuje odpowiednimi funduszami) może udzielić spółdzielni finansowania na renowację placu zabaw. Niestety nie wiem, jakie możliwości pozyskiwania funduszy na place posiada miasto, w którym Pan mieszka, ale zazwyczaj spółdzielnie mogą otrzymać pomoc z różnych źródeł: funduszy miasta, gminy, dotacji unijnych, wsparcia organizacji pozarządowych. Plac zabaw można też sfinansować ze środków własnych spółdzielni (chociaż jak rozumiem takich raczej na ten cel nie ma) lub poprzez zbiórkę funduszy (np. jarmark osiedlowy). Możliwości jest naprawdę dużo i mam nadzieję, że uda się Panu znaleźć jakieś rozwiązanie.

 23. Dzień dobry,mam pytanie czy dofinansowania unijne można łączyć?Mieszkam na wsi jest u nas bardzo zniszczony plac zabaw praktycznie nieużyteczny.Plac zabaw graniczy ze szkołą podstawową z oddziałem przedszkolnym(nie jest to szkolny plac zabaw).Można starać się o dofinansowanie ze na rozwój wsi i jednocześnie na szkolny plac zabaw oraz szukać sponsorów prywatnych?We wsi działa stowarzyszenie pozarządowe miałby kto się tym opiekować.Miejsca jest bardzo dużo więc chciałbym żeby był to plac z prawdziwego zdarzenia dlatego potrzeba dużo środków i myślę że z jednego źródła nie uzyskamy takiej kwoty.Pozdrawiam Piotr

  1. Dzień dobry Panie Piotrze,
   Można tak zrobić. Radziłabym zwrócić się z takim zapytaniem bezpośrednio do odpowiednich organizacji (fundusze unijne np. http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl) oraz do Pańskiej gminy, w jakich konkursach może Pan startować z wnioskiem o dofinansowanie. Życzę powodzenia!

 24. Witam, Chciałabym prosić o wskazówki dotyczących pozyskania dodatkowych pieniędzy na budowę placu zabaw. Posiadamy 9 tyś zł z funduszu sołeckiego na budowę placu zabaw. Powiat zamojski. Z własnych środków przygotujemy podłoże pod plac. Na plac, który zaspokoił by potrzeby dzieci (3-15 lat) brakuje nam ok 8 tyś zł. Proszę o jakieś podpowiedzi. Pozdrawiam

  1. Pani Anno,
   Możliwości jest wiele, zależy też czy występują Państwo o dofinansowanie jako firma, osoba prywatna czy np. przedszkole. Można spróbować wystąpić o środki na przykład z funduszy unijnych (i tu warto zwrócić się po informację do Lokalnego Punktu Informacyjnego https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/punkty/lokalny-punkt-informacyjny-funduszy-europejskich-w-zamosciu/) lub z organizacji samporządowych https://gminazamosc.pl/stowarzyszenia/. Życzę powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *