Jak powstają place zabaw?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstają place zabaw? „Na pewno w Chinach”?- Nic  z tych  rzeczy! Odwiedziliśmy niedawno zaprzyjaźnioną firmę Lars Laj, żeby podpatrzeć fachowców przy pracy. Tworzone w ich warsztacie place zabaw z drewna i stali są ręcznie szlifowane,  sklejane i… zaplatane z największa precyzją, którą z pewnością można dostrzec w gotowych produktach.

Stolarz szlifujący drewniane panele
W warszacie Lars Laj powstają drewniane place zabaw

Długa historia firmy ma swoje korzenie w latach 90-tych. Dowiedzieliśmy się, że warsztat i stolarnia w miejscowości Dobra w pobliżu Szczecina istnieje już od 20 lat. Pracuje tam prawie 100 osób: pracowników fabrycznych, stolarzy i spawaczy.

Tymczasem w warsztacie Lars Laj…

Życie każdego drewnianego placu zabaw zaczyna się w stolarni. Deski są odpowiednio przycinanie i przygotowywane do dalszej obróbki. Drewniane części przeznaczone do kontaktu z dziećmi  muszą mieć  zaokrąglone krawędzie, dlatego najpierw są dokładnie czterostronnie profilowane.

Pracownicy stolarni przy pracy
W stolarni przycina się deski i montuje ścianki do wspinaczki

Nie każdy plac zabaw jest drewniany. Zwłaszcza huśtawki i zjeżdżalnie muszą mieć bardzo wytrzymałe punkty zaczepienia, starannie ze sobą zespawane przed przystąpieniem do testów wytrzymałości. Śruby, które łącza wszystkie  elementy placów zabaw wpuszczane są wgłąb drewna (zapobiega to zahaczaniu odzieży o wystające  końcówki). -Tu bez wiertarki się nie obejdzie.

Praca za pomocą lutownicy i wiertarki
Praca z pomocą lutownicy i wiertarki wymaga skupienia

Ręczna robota? Proszę bardzo…

Siedzisko huśtawki „Ptasie Gniazdo” jest ręcznie wyplatane z kilknastometrowej liny. To mozolna praca, ale efekt końcowy jest zdecydowanie wart poświęconego na to czasu.

Za to drewniane fundamenty są scalane autorską metodą „wood-to-wood”, łączącą modrzew i dąb. Dzięki specjalnie rzeźbionym wcięciom pasują do siebie idealnie. Dębowa część zostaje pod powierzchnią gruntu, dzięki czemu z czasem staje się coraz twardsza.

Pracownik produkcji przy zaplataniu siedziska huśtawki
Ręczne zaplatanie huśtawki BNS i klejenie fundamentów jest niezbędne dla perfekcyjnego efektu końcowego

Drewniane i metalowe elementy muszą być już tylko odpowiednio zabezpieczone i spakowane do transportu. Place zabaw Lars Laj często muszą przebyć długą drogę z Polski, żeby trafić do swojego nowego właściciela po drugiej stronie świata.

Magazynier pakujacy partię towaru przed wysłaniem
W magazynie trzeba dokładnie zabezpieczyć elementy placu zabaw przed wysyłką

I gotowe!

Jak widzicie place zabaw przechodzą  staranny proces produkcji, gdzie każdy etap jest traktowany z należytą starannością.

Dobrze wiedzieć, ile osób czuwa nad bezpieczeństwem i długowiecznością urządzeń, na których będą się bawić nasze dzieci.

– Bezpiecznej Zabawy

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , , , ,

Jedna opinia z “Jak powstają place zabaw?

  1. Fajnie, nie wiedziałam, że tak to powstaje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *