Radosne otwarcie roku szkolnego, czyli jaki plac zabaw jest najlepszy do szkoły i przedszkola

Początek roku szkolnego nie musi się wcale wiązać z szarą rzeczywistością. Wystarczy stworzyć uczniom odpowiednie warunki, w których znajdą chwilę i na naukę, i na zabawę. Cała tajemnica tkwi w dobrze skonstruowanym placu zabaw. Należy wybrać odpowiednie urządzenia, jakie przyniosą dzieciom i młodzieży nie tylko radość, ale także będą doskonale wspomagać ich rozwój.

Plac zabaw dla najmłodszych
Plac zabaw Lars Laj

Boisko czy podwórko szkolne może być atrakcyjne dla uczniów, wystarczy tylko zdecydować się na takie urządzenia, jakie spełniają wymagania dzieci i młodzieży. Dzisiaj na szczęście projektanci dbają o to, by łączyć zabawę z rozwojem, atrakcyjną rozrywkę z dbałością o zdrowie i przede wszystkim wymagania nauczycieli z tym, czego oczekują dzieci. Warto zatem wybrać odpowiednie urządzenia na plac zabaw i zaaranżować przestrzeń szkolną, jaką mamy do wykorzystania.

W przypadku szkolnych czy przedszkolnych placów rozrywki najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dzieci są bardzo aktywne, ciągle w biegu, muszą się wyszaleć, dlatego warto stworzyć na początek bezpieczną nawierzchnię, jaka zminimalizuje ryzyko urazów i nic nie zakłóci zabawy uczniom. Można zdecydować się na atrakcyjne nawierzchnie z tworzyw sztucznych, jakie zachwycają feerią barw i wzorów do wykorzystania, dzięki czemu taka szkolna przestrzeń może stać się rzeczywiście bardzo atrakcyjna. Warto także spojrzeć na takie nawierzchnie jak sztuczna trawa. Wygląda naturalnie, a jednak jest to niezwykle bezpieczne rozwiązanie. Zapewnia niezbędny komfort w czasie aktywności, a jednocześnie taka nawierzchnia to ekonomiczne rozwiązanie, a ponadto jest łatwa w utrzymaniu (więcej o bezpiecznych nawierzchniach przeczytasz tutaj).

Plac zabaw do przedszkola i szkoły. Źródło: Lars Laj
Plac zabaw do przedszkola i szkoły. Źródło: Lars Laj

Wybór urządzeń na szkolne i przedszkolne place zabaw to przede wszystkim dostosowanie ich do wieku dzieci. Dla najmłodszych odpowiednie będą huśtawki z siedziskiem typu ptasie gniazdo, ale także wszelkiego rodzaju piaskownice i domki zabaw. Tutaj maluchy mogą rozwijać swoje umiejętności psychoruchowe i świetnie się bawić. Dla dzieci powyżej trzeciego roku życia dobrym rozwiązaniem są urządzenia, jakie pozwalają poznawać otaczający je świat (zobacz urządzenia dla najmłodszych z linii Discovery czy Wonderland).Na torach przeszkód przedszkolaki uczą się zachować równowagę, rozwijają myślenie strategiczne, a także mają swój pierwszy kontakt z literkami i liczbami. Każde urządzenie tego rodzaju odkrywa przed nimi wiele możliwości rozwoju.

plac zabaw dla starszych dzieci
Przykładowe urządzenie zabawowe na przedszkolny plac zabaw. Źródło: Lars Laj, Dioscovery

W przypadku szkolnych placów rozrywki dedykowanych dla nieco starszych dzieci i młodzieży, warto pomyśleć o ich zdrowiu i aktywności fizycznej, z czym dzisiaj jest dość duży problem. Na pewno bardzo zachęcającym rozwiązaniem będą niewielkie skateparki, które są uwielbiane przez młodych ludzi, bo właśnie w takim miejscu mogą realizować swoje pasje i zainteresowania. Wystarczy kilka elementów, by zwyczajne szkolne boisko zamieniło się w atrakcyjną przestrzeń dla starszych uczniów. Doskonałym rozwiązaniem są także elementy siłowni na świeżym powietrzu, dzięki którym uczniowie w niecodzienny sposób mogą zadbać o swoją kondycję i zdecydować się na aktywność w nieco innym wydaniu niż zwykle.

plac zabaw dla starszych dzieci
Przykładowe urządzenie zabawowe na szkolny plac zabaw. Źródło: Lars Laj, Classic Nature

Taki początek roku to świetny prezent zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów. Atrakcyjne boiska i place zabaw przy szkołach i przedszkolach zachęcają do zdrowej aktywności, zapewniają radość i energię, a dzięki temu dzieci doskonale się rozwijają, wykazują większe zdolności umysłowe i są znacznie lepiej nastawione do szkolnej codzienności.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , ,

Jedna opinia z “Radosne otwarcie roku szkolnego, czyli jaki plac zabaw jest najlepszy do szkoły i przedszkola

  1. Wszystko w jak najlepszym porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *