Rola zabawy w rozwoju dziecka

Zabawa nigdy nie jest czasem zmarnowanym, daje możliwość rozwoju i nauki o otaczającym świecie. Ma wpływ nie tylko na stan fizyczny, pozwala także rozwijać umiejętności społeczne i emocjonalne. Wyjście  na placu zabaw pozwala na zbieranie doświadczeń, naukę nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i budowanie relacji z innymi dziećmi.

codemetercc-2016-10-27-155339

Na placu zabaw nie tylko się bawimy, ale także uczymy ważnych umiejętności, Foto: Seema Krishnakumar

Czytaj także: Na co zwrócić uwagę, kupując piaskownicę dla swojego dziecka?

*

Uczę się przez zabawę

Dziecko uczy się przez obserwację i eksperymentowanie, w ten sposób zapoznaje się z prawami rządzącymi otaczającym światem. Podczas zabawy dziecko widzi np. jak nawiązują kontakty rówieśnicy, oraz przygotowuje się do nawiązywania relacji społecznych występujących w świecie dorosłych. Próbuje swoich sił w ruchu i konfrontuje się z trudnościami, rozwijając sprawność. Na placach zabaw istnieje wiele urządzeń których zadaniem jest pomoc w budowaniu podstawowych funkcji potrzebnych dzieciom. Zarówno tych fizycznych jak i społecznych.

*

Zabawy ruchowe

Huśtanie się na huśtawce

Skakanie na piłce

Kręcenie się na karuzeli

Pokonywanie przeszkód

huśtawka bujak potrójny, trzy morsy

Huśtawka bujak z linii Discovery: Lars Laj

Dzięki takim aktywnościom dziecko uczy się lepiej kontrolować swoje ciało, ma okazję rozładować napięcie psychiczne oraz poznawać i przekraczać swoje możliwości. Zabawy ruchowe mają wpływ przede wszystkim na rozwój fizyczny i działanie zmysłów: rozwój zmysłu równowagi, koordynacji ruchowej i napięcia mięśniowego.

*

Zabawy wymagające precyzji wykonania

Zabawy konstrukcyjne

Zabawa w piaskownicy

Budowanie z klocków

 

piaskownica integracyjna, ze stolikiem do zabawy piaskiem

Piaskownica Integracyjna: Lars Laj

Zabawy konstrukcyjne mają szczególny wpływ na rozwój sprawności dłoni, czyli małej motoryki, przygotowując do późniejszej precyzji ruchów potrzebnych np. przy pisaniu. Pomagają też w rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej, koncentracji uwagi, czy wyobraźni przestrzennej. Dodatkowym efektem wznoszenia budowli z piasku lub klocków jest to, że czekając na efekt końcowy dziecko ćwiczy umiejętność odraczania gratyfikacji, konsekwencji i nie poddawania się mimo napotykanych trudności.

*

Odgrywanie ról

Zabawa w Policjantów i złodziej

Zabawa w sklep

Zabawa w strażaków

domek zabaw straż pożarna

Zjeżdżalnia Remiza Strażacka: Lars Laj

Dobrze znane przez rodziców zabawy maja zaskakująco silny pozytywny efekt w rozwoju umysłowym i emocjonalno-społecznym dziecka. Podczas zabaw z odgrywaniem ról dziecko może spełnić swoje pragnienia i marzenia, jednocześnie poznając motywacje oraz potrzeby innych osób. Uczy się odróżniać dobro od zła, oraz buduje swój system wartości co wpływa na prawidłowy rozwój moralny.

*

Zabawy z regułami

Zabawy w berka

Zabawa w klasy

Zabawa w chowanego

panel do gry w kólko i krzyżyk

Tablica Kółko i Krzyżyk: Lars Laj

Umiejętność przestrzegania reguł obowiązujących w grupie i dostosowywania się do ogólnie przyjętych zasad są podstawą akceptacji dziecka przez grupę rówieśniczą. Poprzez uczestnictwo w zabawach o określonych regułach dziecko może budować kompetencje społeczno-emocjonalne a także zdolności negocjacji, tworzenia obowiązujących reguł, radzenia sobie z porażką czy odrzuceniem.

Czytaj też: Jaki plac zabaw jest najlepszy do szkoły i przedszkola?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , ,

Jedna opinia z “Rola zabawy w rozwoju dziecka

  1. i dlatego tak chętnie odwiedzam place zabaw w dzieciakami 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *