Jak pozostać aktywnym? Zamień ćwiczenia w nawyk.

Tylko regularne treningi przyniosą upragnione korzyści. Najlepszym sposobem aby kontynuować aktywność  jest zmiana jej w trwający przez całe życie nawyk. Kiedy fitness stanie się normalną częścią Twojej codziennej rutyny (tak jak mycie zębów)- będzie mniej prawdopodobne, że nagle przestaniesz ćwiczyć. Utrzymanie rutynowego treningu przez co najmniej 6 miesięcy to znak, że jesteś na dobrej drodze do zmiany aktywności fizycznej w nawyk.

Oto kilka sposobów zalecanych przez NIH, które pomogą Ci wpleść aktywność w regularny plan dnia:

siłownia zewnętrzna outdoor fitness
Siłownia Zewnętrzna New Age Fitness: Tress

Czytaj także: Rola zabawy w rozwoju dziecka

  1. Uczyń ćwiczenia swoim priorytetem

Wielu z nas prowadzi intensywny tryb życia, łatwo jest więc umieścić aktywność fizyczną na samym dole listy „do zrobienia”. Pamiętaj jednak, że bycie aktywnym jest najważniejszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby poprawić swój stan zdrowia. Spróbuj uczynić aktywność pierwszą rzeczą, którą robisz rano, zanim rzucisz się w wir zajęć. Zaplanuj wykonywanie ćwiczeń jak szczególnie ważne zebranie i zaznacz je w kalendarzu!

  1. Nie utrudniaj- ułatwiaj!

Jeśli regularne treningi są zbyt trudne, kosztowne lub uciążliwe- prawdopodobnie szybko opuści Cię motywacja i porzucisz aktywność. Jest bardziej prawdopodobne, że wykonasz zaplanowane ćwiczenia jeśli będzie to łatwe do zrobienia. Uprawiaj więcej sportów, które już lubisz i wiesz jak się do nich zabrać. Znajdź siłownię zewnętrzną  lub centrum fitness blisko swojego domu.

siownia pod chmurką z urządzeniem new age fit
Urządzenie do street workout przy Arkonce: gazeta.pl
  1. Zachowaj bezpieczeństwo

Aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, jest bezpieczna dla prawie wszystkich osób. Mimo to warto pamiętać o minimalizowaniu ryzyka urazów, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynasz. Porozmawiaj z lekarzem. Zapytaj jaka aktywność fizyczna może Ci pomóc i jak zmodyfikować ćwiczenia, aby pasowały do twojej sytuacji. Jeśli w czasie treningu odczuwasz mdłości lub silny ból- to znaczy, że mogłeś się przeforsować. Zacznij od łatwych ćwiczeń a następnie stopniowo wzmacniaj ich intensywność.

  1. Zamień ćwiczenia w spotkanie

Przekonaj do wspólnej aktywności znajomego lub członka rodziny. Wiele osób zgadza się, że „przyjaciel do ćwiczeń” potrafi podtrzymać ich motywację. Weź udział w zajęciach jogi z sąsiadem lub wybierz się na spacer ze znajomym z pracy podczas przerwy na lunch. Jeżeli nie masz jeszcze partnera do ćwiczeń- znajdź jednego, przyłączając się do klubu w okolicy.

arena modułowa z betonowych kocków, worek bokserski
Multiarena i worek treningowy: Lars Laj
  1. Przyjemność jest kluczem.

Rób to co lubisz, tylko przyspiesz nieco tempo. Jeśli kochasz być na zewnątrz, spróbuj kolarstwa, joggingu lub pieszych wycieczek. Słuchaj muzyki albo e-booków podczas spaceru lub pacy w ogrodzie. Zaplanuj pieszą wycieczkę w pobliskim parku.

sprzęt do treningu piłkarskiego, szkólka piłkarska
Urządzenia Street Football: Lars Laj
  1. Spraw, żeby ćwiczenia były różnorodne

Najczęściej ludzie skupiają się na jednej czynności lub jednym rodzaju ćwiczeń i myślą, że to wystarczy. Ale prawdziwym celem jest bycie kreatywnym i wybieranie ćwiczeń z każdej z czterech kategorii: ćwiczeń wytrzymałościowych, siłowych, rozciągających i ćwiczeń równowagi. Taka różnorodność pomoże Ci zwalczyć nudę i ryzyko złapania kontuzji.

7. To musi być aktywna decyzja

Wykorzystuj nadążające się okazje. Połóż swoje ciężarki obok ulubionego fotela a będziesz mógł zrobić kilka podnoszeń podczas oglądania telewizji. Przy rozpakowywania zakupów spożywczych unoś kartony mleka zanim je schowasz. Zamiast dzwonić lub wysłać e-maila do współpracownika- przejdź się osobiście na jego piętro. Czekając w kolejce napinaj i rozluźniaj mięśnie brzucha. Podczas rozmowy przez telefon wstań i zrób kilka wymachów nóg. Wykorzystaj kilka przerw aby zrobić jedno lub dwa ćwiczenia, na przykład podczas czekania aż  zaparzy się kawa.

Zdecyduj się być aktywny w wielu miejscach i na wiele sposobów.

domowy trening
Ćwiczenia do wykonania w domu: nanoworkaut.com

 

Czytaj też: Nowe pomysły na place zabaw.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone ,

2 opinii z “Jak pozostać aktywnym? Zamień ćwiczenia w nawyk.

  1. Interesujacy artykul. Zachowalem twoj blog w ulubionych. Teraz bede tu zagladal czesciej. Powinienes jedynie zmienic szate graficzna bo ta wyglada troche slabo.

    1. Dziękuję za wskazówkę i zapraszam na bloga ponownie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *