Na co zwrócić uwagę, kupując piaskownicę dla swojego dziecka?

Piaskownica to nie tylko ogrodzenie i piasek, to niesamowity świat wyobraźni, w którym powstają zamki, pałace, tunele i wiele innych magicznych konstrukcji. Możliwości wyboru jest całkiem sporo, piaskownica może stanowić centralny punkt przestrzeni zabaw, ale może też być jednym z wielu elementów, które tworzą pole do popisu dla małych odkrywców.

zabawki do piaskownicy
Wybieramy piaskownicę dla dziecka! Źródło: Anssi Koskinen via Flickr

Wybór odpowiedniej piaskownicy powinien się opierać na kilku ważnych zasadach, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Bardzo ważne jest określenie swoich własnych potrzeb i możliwości przestrzennych. Warto zmierzyć ogród i zastanowić się, ile dokładnie miejsca możemy przeznaczyć dla takiego urządzenia. Następnie trzeba wybrać solidne piaskownice na plac zabaw, spełniające normy bezpieczeństwa.

Jakość łączeń

Dobrym pomysłem na bezpieczny plac zabaw, który jednocześnie jest ekologiczny i przyjazny dla dziecka, są drewniane piaskownice. Wysokiej jakości drewno, odpowiednio konserwowane, nie tylko cieszy oko, ale także jest bardzo trwałe. Warto tutaj zwrócić uwagę na jakość łączeń. W każdym przypadku powinno się stosować elementy ze stali nierdzewnej, śrubki powinny być wysokich standardów, wpuszczane w głąb desek, by zapewnić bezpieczeństwo na placu zabaw, nawet jeśli mieści się on tylko w przydomowym ogródku. Drewniane piaskownice mają różne kształty, od trójkątów po kwadraty, a nawet pięciokąty, więc jest w czym wybierać. Warto zdecydować się na te, których krawędzie są zaokrąglone, gdyż wtedy lepienie babek z piasku czy budowa skomplikowanych tuneli, będzie jeszcze bardziej komfortowe.

bezpieczna piaskownica dla dziecka
Wybierając piaskownicę dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na łączenia. Źródło: Lars Laj

Odpowiednia pojemność

Piaskownice z drewna to dobra propozycja na zabawę każdego dnia, dzieci zabawy z piaskiem uwielbiają, ale rodzice powinni się zastanowić także nad pojemnością takiego urządzenia. O każdą piaskownicę należy dbać, wypełnić ją piaskiem i odpowiednio konserwować. Trzeba zatem zastanowić się jaka wielkość i pojemność będą nie tylko wygodnym rozwiązaniem dla dziecka, czy większej liczby dzieci, ale także bezproblemowe dla rodziców w późniejszym utrzymaniu. Odpowiedzią na takie dylematy są możliwości zamawiania piaskownic drewnianych na metry bieżące, którą można stworzyć wedle upodobań i w razie potrzeby zmienić jej rozmiar (piaskownica „rośnie” razem z dzieckiem).

dowolny kształt piaskownicy
Piaskownice i obrzeża na metr bieżący. Źródło: oferta Lars Laj

Nasłonecznienie w piaskownicy

Każda piaskownica na placu zabaw powinna znaleźć się w odpowiednim miejscu. Dzieci potrafią spędzić wiele godzin na zabawie w piaskownicy, dlatego należy zwrócić uwagę na jej nasłonecznienie. Kiedy mamy możliwość zaplanowania położenia piaskownicy, warto zadbać o choć odrobinę cienia. Podczas zabawy w piaskownicy, dziecko spędza dużo czasu w jednym miejscu, nie ruszając się tak dynamicznie jak to się dzieje podczas biegania wokół ślizgawki lub huśtawki. Kiedy bawimy się razem w wystawionej na działanie promieni słonecznych piaskownicy należy zawsze pamiętać o nakryciu głowy i kremie z filtrem.

piaskownica drewniana
Piaskownica dla dzieci. Źródło: Lars Laj

A może coś więcej?

A może by połączyć drewnianą piaskownicę z dziecięcym domkiem? Jak najbardziej jest to możliwe. W ten sposób maluchy mają swoją tajną bazę, mogą wymyślać jeszcze ciekawsze zabawy, a w razie potrzeby także schronić się pod daszkiem. Taki wybór doceni każde dziecko!

piaskownica dla małych dzieci
Piaskownica z domkiem dla dzieci. Źródło: Lars Laj

Wybór adekwatny do potrzeb

Drewniane piaskownice na plac zabaw to cała paleta możliwości. Trzeba zwrócić uwagę na swoje własne potrzeby oraz warunki, w jakich urządzenie będzie się znajdować, a także na oczekiwania i wiek dziecka czy dzieci, dla jakich będzie ono przeznaczone. Na szczęście jest wiele ciekawych propozycji piaskownic, więc kierując się najważniejszymi kryteriami wyboru, jakie zostały tutaj w skrócie przedstawione, można podjąć odpowiednią decyzję. Wystarczy obejrzeć, porównać i wybrać!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone ,

3 opinii z “Na co zwrócić uwagę, kupując piaskownicę dla swojego dziecka?

  1. Świetny pomysł z tą piaskownicą, której kształt można zmieniać. Bardzo przydatny artykuł, dziękuję.

  2. Dziękuje za ten artykuł. Właśnie chce kupić piaskownice dla swojego dziecka. Możecie jakąś stronkę polecić gdzie można kupić? Ja słyszałem o stronie http://www.piaskownice.net podobno duzy wybór mają. ktoś może kupował u nich ?

  3. Cieszymy się, że artykuł się przyda. Firma Lars Laj też ma ciekawy wybór piaskownic http://www.larslaj.pl/produkty/piaskownice/92

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *