Planujesz plac zabaw? Weź pod uwagę potrzeby mieszkańców

Skąd wiedzieć, jakie rozwiązania zastosować na nowym placu zabaw, aby najlepiej służyły one dzieciom i ich rodzicom? Przy realizacji nowego projektu w odległej lokalizacji jest na to tylko jeden sposób: – Pytajmy! Co w opinii odbiorców jest na placu zabaw istotne? Czego brakuje w danej okolicy?…

Ośrodek Ewaluacji
Prowadzeniem badań w terenie zajmuje się np. Ośrodek Ewaluacji ewaluacja.eu

Decyzje dotyczące projektu placu zabaw powinny być podejmowane razem z okolicznymi mieszkańcami, którzy byli i będą użytkownikami przestrzeni. Tylko w ten sposób zainwestowane pieniądze zostaną wydane w sensowny sposób. To mieszkańcy mogą najlepiej określić, czym dla nich powinno być to miejsce, jak je sobie wyobrażają, czego potrzebują. Warto z nimi rozmawiać, pytać o potrzeby, sięgać po ich wiedzę i doświadczenie. Mogą oni wnieść do naszego projektu placu zabaw sensowny głos. Jako sposób dotarcia do opinii ludzi, którzy będą korzystać z danego miejsca w procesie planowania placu zabaw polecane są konsultacje społeczne.

Czytaj też: Jak wybrać Plac Zabaw?

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Konsultacje społeczne są świetnym sposobem na poznanie potrzeb miejscowej ludności, tak aby podjąć najlepsze decyzje dotyczące wykorzystania miejsca przeznaczonego na plac zabaw. Dzięki tej formie dialogu można poznać opinie mieszkańców na temat istotnych dla nowego placu zabaw kwestii, dowiedzieć się, co oni myślą na temat proponowanych przez nas rozwiązań. Pozwolenie użytkownikom przestrzeni wyrazić swoją opinię, a także usłyszeć inne propozycje, znacznie ułatwia wyrobienie sobie zdania i osiągnięcie kompromisu w sprawie funkcji i wykorzystania przestrzeni. Konsultacje dają też szansę poznania potrzeb danej okolicy, co w konsekwencji prowadzi do stworzenia lepszego projektu, który uwzględnia różne punkty widzenia.

Galeria Malta
Otoczenie galerii Malta zostało zaprojektowane tak, żeby wszyscy mieszkańcy Poznania mogli z niego korzystać

Chociaż każde miejsce jest inne i inaczej wykorzystywane, pewne najważniejsze punkty na placach zabaw zawsze się powtarzają, przewijając się w głosach użytkowników w różnych miejscowościach. Dotarliśmy do Badania Społecznego zrealizowanego w 2015 roku przez Ośrodek Ewaluacji, które podsumowuje wspólne potrzeby i problemy na placach zabaw, z punktu widzenia użytkowników, czyli rodziców i opiekunów dzieci, którzy regularnie z nich korzystają.

BADANIE „POKAŻ WASZ PLAC ZABAW”

W najbliższym czasie chcielibyśmy się bliżej przyjrzeć wynikom, które rzucają odrobinę światła no to, co w placach zabaw jest najważniejsze, jakie funkcje powinny one spełniać i czego najbardziej na nich brakuje. Kilka najważniejszych punktów wyłaniających się z  wyników badania „Pokaż Wasz Plac Zabaw” przedstawimy poniżej:

1.Funkcja– jak i dlaczego korzystamy z placów zabaw:

  • Place zabaw są ważną częścią przestrzeni publicznej- rodzice z dziećmi spędzają na nich długie godziny kilka razy w tygodniu.
  • Do najważniejszych funkcji, jakie ma spełniać plac zabaw należą zaspokajanie potrzeby aktywności fizycznej dziecka oraz budowania relacji z rówieśnikami.
  • Rodzice wykorzystują place zabaw jako miejsce relaksu i odpoczynku.

2.Potrzeby– co na placach zabaw jest najważniejsze:

  • Idealny plac zabaw jak namiastką przestrzeni w pobliżu natury.
  • Najlepsze place zabaw, znajdują się blisko miejsca zamieszkania (do 15 minut spacerem).

3.Problemy- czego jeszcze na placach zabaw brakuje:

  • Największym grzechem placów zabaw jest to, że nie wykorzystują one inwencji twórczej dzieci i nie rozwijają ich kreatywności.
  • Na placach zabaw brakuje przede wszystkim: toalet, dostępu do wody oraz schronienia przed deszczem i słońcem.

Pełna treść raportu z tego badania, zawierającego szczegółowe dane na temat placów zabaw, możliwa jest do pobrania ze strony ewaluacja.eu:

Raport Ośrodka Ewaluacji- Pokaż Wasz Plac Zabaw
Pełna Treść Raportu- pokaż Wasz Plac Zabaw

-Bezpiecznej Zabawy!

Czytaj także: Jak stworzyć prosty plac zabaw?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *