Jaka nawierzchnia jest najlepsza pod plac zabaw?

Bezpieczna nawierzchnia powinna być już standardem dla każdego placu zabaw. Dzisiaj do wykorzystania jest wiele różnych tworzyw, jakie sprawiają, że upadki są miękkie, a zabawa trwa jeszcze dłużej. Przy okazji nowoczesne nawierzchnie na place zabaw odznaczają się walorami estetycznymi, więc jest w czym wybierać.

zabawa na placu zabaw
Nawierzchnia pod plac zabaw- jaką wybrać? Źródło: Lars Laj

Gumowe maty, sztuczna trawa, a może jeszcze inna nawierzchnia? Każdy rodzaj podłoża ma swoje charakterystyczne właściwości i jest odpowiedni w konkretnych przypadkach. Należy zatem dobrać bezpieczną nawierzchnię w zależności od tego, gdzie plac zabaw ma powstać. Niezależnie od tego, czy urządzamy przydomowy ogródek, czy też szkolną strefę rekreacji, zawsze warto zadbać o bezpieczne podłoże. Przy okazji jest wiele wersji kolorystycznych do wyboru, więc można trochę poszaleć!

Przydomowy plac zabaw

W przypadku ogródków przydomowych dobrze sprawdzą się chociażby gumowe maty. Można je zainstalować bezpośrednio na podłożu żwirowym czy piaszczystym, więc jest to bardzo komfortowa forma. Zastosowanie wysokiej jakości łączników, sprawia, że poszczególne fragmenty maty nie są nawet widoczne, całość jest spójna i estetyczna. Poza tym mata doskonale prezentuje się w otoczeniu zieleni ogrodu, więc będzie świetnie współgrać z całym otoczeniem. Są to nowoczesne rozwiązania, jakie można stosować w miejscach, gdzie temperatura waha się między +30 a -70 stopni Celsjusza, więc jest to dość spora tolerancja.

nawierzchnia pod plac zabaw
Gumowa mata pod plac zabaw. Źródło: Lars Laj

Jeśli chcemy zachować naturalny wygląd ogrodu, to dobrym pomysłem będzie także bezpieczna nawierzchnia w postaci sztucznej trawy. Specjalna pianka propylenowa o zamkniętych porach, obrabiana w zaawansowanym procesie produkcji, stanowi trwałe i solidne rozwiązanie. Jest to powierzchnia, jaka pochłania energię uderzenia, a jednocześnie jest bardzo elastyczna. Sztuczna trawa może być także objęta drenażem zarówno pionowym, jak i poziomym, co sprawia, że jej użytkowanie jest w pełni komfortowe. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku placów zabaw w przydomowych ogródkach, parkach czy lasach.

Nawierzchnia pod plac zabaw. Źródło: Lars Laj
Nawierzchnia pod plac zabaw- sztuczna trawa. Źródło: Lars Laj

Zabawa i aktywność w szkole

Na obiektach sportowych również doskonale sprawdzą się maty gumowe, jakie zapewniają optymalną ochronę w czasie upadku. Dodatkowo można się zdecydować na wygodne i łatwe w montażu gumowe płytki. Takie bezpieczne nawierzchnie są bardzo wygodne w późniejszym użytkowaniu oraz odznaczają się dużą wytrzymałością. Można je zamontować na każdym rodzaju utwardzanego podłoża, jest to optymalne rozwiązanie dla szkół i przedszkoli. Płytki gumowe mają właściwości antypoślizgowe, dodatkowo absorbują energię uderzeń i wstrząsów. Są one także dźwiękochłonne, co w przypadku tłumu dzieci ma wielkie znaczenie. Specjalne technologie zastosowane w takiej nawierzchni zapewniają jej wysoką odporność na wilgoć i inne czynniki środowiskowe. Dodatkowym atutem jest bogata paleta kolorystyczna.

gumowa nawierzchnia pod plac zabaw
Gumowe płytki- nawierzchnia pod place zabaw i obiekty sportowe. Źródło: Lars Laj

W mieście i na osiedlu

Wszędzie w przestrzeni publicznej doskonałym rozwiązaniem będą bezpieczne nawierzchnie w postaci wylewanych powierzchni, dostępnych w wielu pięknych kolorach. Takie podłoże może się znaleźć na betonie, asfalcie, itd. Nowoczesne nawierzchnie syntetyczne składają się z dwóch warstw. Jedna z nich absorbuje uderzenia i cechuje się wysokim stopniem trwałości. Druga z kolei jest odporna na działanie promieni słonecznych, chroni powierzchnię przed ścieraniem i jest niesamowicie kolorowa, więc zapewni każdej szarej przestrzeni niezwykłe urozmaicenie.

kolorowa nawierzchnia pod plac zabaw kwiatki
Kolorowa nawierzchnia syntetyczna. Źródło: Lars Laj

Wybór odpowiedniej nawierzchni

Bezpieczna nawierzchnia to podstawa tworzenia każdego placu zabaw i obiektu sportowego. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego podłoża, bieganie jest bezpieczne, upadki w odpowiedni sposób amortyzowane i nic nie zakłóca wspaniałej dziecięcej zabawy. Obecnie można wybierać spośród wielu ciekawych i bezpiecznych nawierzchni, wystarczy tylko dostosować je do miejsca, w jakim plac zabaw ma stanąć i wybrać najlepszą w takim przypadku wersję kolorystyczną. Później można już śmiało budować przestrzeń rozrywki czy też centrum sportowe. W razie jakichkolwiek pytań, warto zapytać specjalistów, by dokonać najlepszego wyboru!

Więcej nawierzchni można zobaczyć na stronie producenta Lars Laj.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone , ,

8 opinii z “Jaka nawierzchnia jest najlepsza pod plac zabaw?

 1. Zupełna nie prawda. Nawierzchnie sztuczne w lecie wydzielają toksyczne substancje a otarcia?? Szkoda mówić..Na zachodzie się od tego odchodzi, a Polacy dopiero rozpoczynają fascynację.

 2. Krzyyniek,
  Z uwagi na wieloletnie doświadczenie w branży produkcji i instalacji placów zabaw oraz bezpiecznych nawierzchni na place zabaw, pozwól, że przytoczymy kilka faktów. Syntetyczne, bezpieczne nawierzchnie są jednym z najważniejszych czynników decydujących o bezpieczeństwie na placu zabaw. Ich najistotniejszą funkcją jest zamortyzowanie ewentualnego upadku bawiącego się dziecka. Właściwie dobranie nawierzchni pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych urazów. Nawierzchnie syntetyczne wykorzystywane przez Lars Laj, posiadają certyfikat według norm europejskich EN 1177- jest to najlepsza gwarancja jakości produktu. Oczywiście guma nagrzana słońcem do wysokiej temperatury może wydzielać specyficzny zapach, ale w żadnym wypadku NIE są to substancje szkodliwe dla dzieci, tak jak zasugerowałeś. Można oczywiście zastosować także naturalną nawierzchnię, taką jak piasek, korę, czy wióry. Oczywiście każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Naturalne nawierzchnie znacznie trudniej utrzymać w czystości, należy regularnie uzupełniać ubytki, taki typ podłoża jest niestety brudzący. Dodatkowo, w przypadku kory czy wiórów, istnieje także spore ryzyko skaleczenia się drzazgą. Z tymi problemami nie spotkasz się z przypadku nawierzchni syntetycznej. Z naszego doświadczenia wynika, że głównym czynnikiem decydującym o wyborze naturalnego podłoża jest cena.

  Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości. Pozdrawiamy – firma Lars Laj.

 3. Wyjątkowo przydatny wpis, polecam wszystkim

 4. Nie sposób się z tym nie zgodzić.

 5. ja jakos bawiłam sie na zwirze i nic sie nie stało teraz traktuje się dzieci jak cukier, żeby przypadkiem sie nie rozpuscily

  1. Pani Emilko, problem ze żwirem jest raczej taki, że się rozsypuje, dostaje do butów i brudzi, zwłaszcza w czasie deszczu, a także jest trudno usuwać z niego zanieczyszczenia. Trzeba go regularnie uzupełniać i co jakiś czas wymieniać na nowy. Dla zarządców placu zabaw jest to więc raczej niewygodne i niepraktyczne rozwiązanie.

 6. To, że kiedyś bawiliśmy się na żwirze czy innej mało bezpiecznej nawierzchni, nie oznacza, że dzieciaki teraz muszą tak robić. Są technologie, które pozwalają unikać bolesnych urazów. Osobiście wolałbym upaść na coś takiego: (link) niż szorować kolanami po piachu czy asfalcie (bo i takie place były). Poza tym takie nawierzchnie fajnie amortyzują. Podobne podłoże mają bieżnie lekkoatletyczne. Niech się dzieciaki przyzwyczajają, może w przyszłości zostaną sportowcami. 😉

 7. Zdecydowanie zgadzam się z użytkownikiem Lars Laj. Bezpieczeństwo naszych pociech i komfort użytkowania to priorytety przy projektowaniu i budowie placów zabaw. A nawierzchnie bezpieczne takie jak płytki z granulatu gumowego zapewniają i jedno i drugie. Dodatkowo, przy nieograniczonej inwencji twórczej projektującego, mogą stworzyć świetny efekt wizualny, zachęcając dzieci do zabawy. Polecam płytki z granulatu gumowego jako nawierzchnie bezpieczne placów zabaw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *