Czy idealny plac zabaw istnieje? Z pewnością pewne elementy cieszą się większą popularnością niż inne. Z komentarzy rodziców, którzy udostępnili swoje ulubione place na stronie badania: „Pokaż Wasz Plac Zabaw” można wywnioskować, że zwracają uwagę przede wszystkim na ciekawe i różnorodne urządzenia dopasowane do wieku, bezpieczeństwo nawierzchni oraz naturalny i urozmaicony teren.
Nie będzie niespodzianką, że większość opiekunów marzy o placu zabaw w przydomowym ogrodzie, chociaż nie każdy może sobie na to pozwolić. Ogólnie sprawdza się zasada, że im bliżej natury- tym lepiej. Jeżeli rodzice mają wybór, najchętniej spędzają czas z dzieckiem w lesie lub na łące. Możemy zaobserwować zgodną niechęć do ograniczonych placów zabaw w zamkniętych salach dla dzieci oraz zdefiniowanych, sztampowych urządzeń.
Czytaj też: Tworzymy przydomowy plac zabaw
Najchętniej wybierane place zabaw według kolejności głosów:
Wybierając z konkretnych przykładów placów zabaw przedstawionych na zdjęciach, jako swój ulubiony rodzice wskazali ekologiczny, drewniany plac zabaw. Trochę mniejszą ilość głosów zdobyły kolejno: plac zabaw stworzony z przedmiotów z recyklingu i tradycyjny ogródek jordanowski. Najmniej podobały się: nowoczesny plac oraz dziecięca sala zabaw w zamkniętym pomieszczeniu. Ponownie okazuje się, że wymyślne urządzenia wcale nie są lepsze niż proste, choć różnorodne zabawki dopasowane do wieku dzieci, pozwalające na zabawę z wykorzystaniem wyobraźni i nieskrępowaną aktywność dzieci.
NASZA WSKAZÓWKA: Drewniane place zabaw wykonane z drewna akacji posiadają większość istotnych dla rodziców zalet: są bezpieczne i kameralne oraz dają wytchnienie opiekunom.
Jakie urządzenia wybrać:
Na placu zabaw nie może zabraknąć piaskownicy, to standardowe urządzenie umożliwia kreatywne wykorzystanie. Piaskownica zawsze sprawdza się też w przypadku młodszych dzieci, jeżeli na placu nie ma akurat zabawek przystosowanych do ich wieku.
Chętnie widziane na placach zabaw są też różnorakie urządzania do zabawy wodą: fontanny, rynienki, błociarnie do mieszania wody z piaskiem, które wciąż nie wchodzą u nas do standardowego wyposażenia placu, ale jeśli się pojawią- są oblegane przez dzieci a zabawa na nich w zasadzie nigdy się nie nudzi.
Zazwyczaj na placach zabaw można byłoby lepiej wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu: pagórki i zagłębienia, przy których można ustawić schody i drabinki, zjeżdżalnie na wzgórzu czy tunel do przeczołgiwania się.
Rodzice cenią sobie otwartą, rozległą przestrzeń, która będzie ogrodzona i oddalona od jezdni, obsadzenie terenu trawą i drzewami, dającymi cień oraz bezpieczeństwo nawierzchni pod zabawkami, a także dużą ilość piasku. Spośród nowoczesnych pomysłów na placu zabaw chętnie widzieliby hamaki albo ogródek warzywny, gdzie dzieci mogłyby brać udział w hodowaniu własnych roślin.
Samorządy bardzo starają się zapewnić dzieciom odpowiednią przestrzeń do zabawy, ale według ankietowanych- placów zabaw jest wciąż za mało. Nawet malutki plac zabaw z niewielką ilością zabawek jest lepszy niż żaden. Najważniejsze, żeby place zabaw w ogóle powstawały, najlepiej w niedużej odległości od miejsca zamieszkania, co ułatwi zabieganym mamom częstszą obecność na placu (idealny plac zabaw znajduje się do 15 min spacerem od domu, gęstość powstawania placów- zwłaszcza w dużych miastach powinna więc znacznie wzrosnąć). Te najatrakcyjniejsze są często zatłoczone, ponieważ rodzice z dziećmi przyjeżdżają nawet z bardzo daleka aby się na nich pobawić.
NASZA WSKAZÓWKA: Projektując przestrzeń zabawy warto przemyśleć kwestie transportu i zaplanować plac zabaw w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej lub miejsc parkingowych, ułatwiając dojazd potencjalnym użytkownikom.
-Bezpiecznej Zabawy!
Czytaj też: Po co nam place zabaw?
Na naszym osiedlu plac zabaw został zaprojektowany przez firmę, oni zajęli się również realizacją projektu. Teraz mamy fajną i bezpieczną przestrzeń dla dzieci, które najchętniej spędzałyby na placu cały dzień.
Według mnie na każdym osiedlu powinien być fajny i bezpieczny plac zabaw.