Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstają place zabaw? „Na pewno w Chinach”?- Nic z tych rzeczy! Odwiedziliśmy niedawno zaprzyjaźnioną firmę Lars Laj, żeby podpatrzeć fachowców przy pracy. Tworzone w ich warsztacie place zabaw z drewna i stali są ręcznie szlifowane, sklejane i… zaplatane z największa precyzją, którą z pewnością można dostrzec w gotowych produktach.
Długa historia firmy ma swoje korzenie w latach 90-tych. Dowiedzieliśmy się, że warsztat i stolarnia w miejscowości Dobra w pobliżu Szczecina istnieje już od 20 lat. Pracuje tam prawie 100 osób: pracowników fabrycznych, stolarzy i spawaczy.
Tymczasem w warsztacie Lars Laj…
Życie każdego drewnianego placu zabaw zaczyna się w stolarni. Deski są odpowiednio przycinanie i przygotowywane do dalszej obróbki. Drewniane części przeznaczone do kontaktu z dziećmi muszą mieć zaokrąglone krawędzie, dlatego najpierw są dokładnie czterostronnie profilowane.
Nie każdy plac zabaw jest drewniany. Zwłaszcza huśtawki i zjeżdżalnie muszą mieć bardzo wytrzymałe punkty zaczepienia, starannie ze sobą zespawane przed przystąpieniem do testów wytrzymałości. Śruby, które łącza wszystkie elementy placów zabaw wpuszczane są wgłąb drewna (zapobiega to zahaczaniu odzieży o wystające końcówki). -Tu bez wiertarki się nie obejdzie.
Ręczna robota? Proszę bardzo…
Siedzisko huśtawki „Ptasie Gniazdo” jest ręcznie wyplatane z kilknastometrowej liny. To mozolna praca, ale efekt końcowy jest zdecydowanie wart poświęconego na to czasu.
Za to drewniane fundamenty są scalane autorską metodą „wood-to-wood”, łączącą modrzew i dąb. Dzięki specjalnie rzeźbionym wcięciom pasują do siebie idealnie. Dębowa część zostaje pod powierzchnią gruntu, dzięki czemu z czasem staje się coraz twardsza.
Drewniane i metalowe elementy muszą być już tylko odpowiednio zabezpieczone i spakowane do transportu. Place zabaw Lars Laj często muszą przebyć długą drogę z Polski, żeby trafić do swojego nowego właściciela po drugiej stronie świata.
I gotowe!
Jak widzicie place zabaw przechodzą staranny proces produkcji, gdzie każdy etap jest traktowany z należytą starannością.
Dobrze wiedzieć, ile osób czuwa nad bezpieczeństwem i długowiecznością urządzeń, na których będą się bawić nasze dzieci.
– Bezpiecznej Zabawy
Fajnie, nie wiedziałam, że tak to powstaje 🙂