Strefa bezpieczeństwa na placu zabaw

Na każdym placu zabaw znajdują się rozmaite urządzenia, zabawki i elementy małej architektury. Wszystko to musi jednak być odpowiednio rozmieszczone, nie tylko ze względu na wygodę użytkowników, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa. 

Czym jest strefa bezpieczeństwa na placu zabaw?
Czym jest strefa bezpieczeństwa na placu zabaw?

Strefy bezpieczeństwa to obszary określone konkretnie do każdego urządzenia na placu zabaw. Taka wyznaczona powierzchnia to gwarancja bezpieczeństwa, sprecyzowanie, w jakiej odległości od huśtawki, zjeżdżalni czy innej zabawki, nie powinny się znajdować inne obiekty. To bardzo ważne zasady i uwarunkowania, o jakich należy pamiętać, tworząc komfortowy plac zabaw.

Normy stref bezpieczeństwa

Wszystkie zasady dotyczące wytyczania stref bezpieczeństwa określają normy PN-EN 1176. Warto także wiedzieć, że producenci urządzeń na plac zabaw, również w każdym przypadku wskazują, jaka powinna być to powierzchnia. Jeśli chodzi chociażby o huśtawki, to tutaj sprawa jest bardzo istotna. Bujające się dzieci zajmują dość spory obszar, więc w pobliżu nie mogą się znajdować kolejne zabawki, z jakimi pojawiłaby się kolizja. W przypadku podwójnej huśtawki z linii Discovery (zdjęcie poniżej), taka strefa bezpieczeństwa to obszar o powierzchni 305x750cm, a więc całkiem spory teren, dzięki czemu dzieci mają zagwarantowany komfort i nie ma tutaj niebezpieczeństwa zderzenia.

Huśtawka podwójna
Huśtawka podwójna 11122. Źródło: Lars Laj

Podobnie jest chociażby w przypadku zjeżdżalni , na przykład z linii Classic Nature (zdjęcie poniżej). Tutaj strefa bezpieczeństwa została określona na powierzchnię 641×533. Warto zatem o tym pamiętać w momencie aranżacji parku rozrywki. W ten sposób można zapewnić maluchom odpowiednie warunki do beztroskiej i bezpiecznej zabawy.

Zjeżdżalnia
Zjeżdżalnia, strefa bezpieczeństwa 641×533

Wysokość bezpiecznego upadku

Strefa bezpieczeństwa to także takie parametry jak wysokość swobodnego upadku. Na te wartości także warto zwrócić uwagę. Dzięki takim informacjom, jakie zapewnia producent urządzeń na plac zabaw, doskonale wiemy, z jakiej wysokości dziecko może spaść. Parametry są tak dobrane, by maluchowi nic się nie stało. Doskonale obrazuje to chociażby wysokość swobodnego upadku o wartości ok. 50cm w przypadku fantazyjnej bujawki Kogut linii Discovery (zdjęcie poniżej). Warto zatem zapoznać się ze wszystkim informacjami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa na placu zabaw.

Bujawka Kogut, wysokość swobodnego upadku: 50cm. Źródło: Lars Laj
Bujawka Kogut, wysokość swobodnego upadku: 50cm. Źródło: Lars Laj

Z troską o dzieci

Wszystkie normy regulujące wielkość stref bezpieczeństwa służą jednemu celowi – bezpieczeństwu najmłodszych. Oprócz tego chodzi także o to, by zabawa była jak najbardziej komfortowa i swobodna. Należy zatem wziąć pod uwagę wszystkie te ważne aspekty w momencie projektowania placu zabaw.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

RelatedPost

Oznaczone ,

Jedna opinia z “Strefa bezpieczeństwa na placu zabaw

  1. Badawcze spojrzenie na historię, każdy powinien przeczytać dodatkowo zaznajomić się z przedmiotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *