Urządzenia przeznaczone na place zabaw są wykonane z zachowaniem szeregu zasad i przepisów bezpieczeństwa a następnie regularnie kontrolowane w czasie rutynowych przeglądów. Możemy być pewni, że są całkowicie bezpieczne. Ale użytkownicy ze swojej strony również muszą stosować się do pewnych zasad. Jak zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa na placu zabaw?
Czytaj też: Bezpieczny Plac Zabaw dla Najmłodszych
Wiemy, wiemy, rodzice na placu zabaw chcieliby przede wszystkim odpocząć, ale oprócz relaksu i wspólnej zabawy z dzieckiem rola opiekuna na placu na tym się nie kończy.
Opiekunowie również muszą rozumieć podstawy bezpieczeństwa: zadbać o odpowiedni strój dziecka, wyjaśnić jakie zachowania są dozwolone i z których urządzeń może ono korzystać w danym wieku. Umili to komfort zabawy nie tylko rodzicom, lecz także pozostałym uczestnikom publicznej przestrzeni.
1. Przed wyjściem na plac zabaw- odpowiednio ubierz dziecko
ODPOWIEDNI STRÓJ NA PLAC ZABAW:
Jeszcze przed wyjściem z domu warto zastanowić się jaki strój na plac zabaw będzie najbezpieczniejszy dla dziecka:
Strój do zabawy na powietrzu powinien być wygodny i ściśle przylegać do ciała. Przed przestąpieniem do zabawy należy zabezpieczyć zwisające luźno części odzieży dziecka, które mogłyby się zaplątać lub zahaczyć o elementy sprzętu do zabawy. Powinniśmy bezwzględnie pozbyć się różnego rodzaju sznurków przy szyi i sznurków łączących rękawiczki.
2. Zanim zaczniesz zabawę- sprawdź, czy wszystkie urządzenia są w dobrym stanie
-
Sprawdź stan urządzeń i upewnij się, że nie mają uszkodzeń
Przed przystąpieniem do zabawy rodzic powinien obejrzeć urządzania na placu z każdej strony. Istnieje wiele elementów, które można sprawdzić:
- Ostre krawędzie i ukryte zadziory, przy których dzieci mogą zranić się częściami.
- Jakiekolwiek otwory lub luki, w których mogłoby dojść do zakleszczenia części ciała dziecka.
- Uszkodzone elementy wyposażenia, takie jak luźne kotwienia, śruby lub brakujące zaślepki.
- Pęknięcia w elementach z tworzyw sztucznych, lub rozszczepienie drewna, z którego wykonane są zabawki.
-
Sprawdź stan nawierzchni ochronnej
- Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy powierzchnia placu zabaw jest prawidłowo utrzymana i w dobrym stanie, czy nie znajdują się na niej niebezpieczne odłamki: rozbite szkło lub inne zanieczyszczenia.
- Jednolita nawierzchnia, np. płytki z gumy lub gumowy asfalt nie powinny mieć dziur ani wybroczeń. Zwróć uwagę na luźne, przetarte, lub brakujące części.
- Przy luźnych nawierzchniach typu piasek, żwir lub kora wypełnienie może się przemieszczać. W piaskownicach, a także pod urządzeniami, które wymuszają ruch (należą do nich zjeżdżalnie, huśtawki i karuzele), należy regularnie uzupełniać sypką nawierzchnię.
NASZA WSKAZÓWKA: Jeżeli wykryjesz jakiekolwiek uszkodzenia lub nieprawidłowości- powinieneś skontaktować się z nadzorcą placu zabaw.
-
W razie potrzeby usuń modyfikacje użytkowników
Czasem zdarza się, że poprzedni użytkownicy po skończonej zabawie nie doprowadzili urządzenia do stanu w którym je zastali. Zanim pozwolimy dzieciom się na nich bawić należy usunąć wszystkie niebezpieczne zmiany sprzętu- np. odwiązać przewiązane liny i przywrócić położenie wszystkich elementów, które mogły zmienić swoją pozycję.
- Jeżeli liny są przywiązane do sprzętu- bezwzględnie trzeba je odwiązać.
- Spowodowaną wandalizmem reorganizację sprzętu należy przywrócić do stanu wyjściowego.
3. W trakcie zabawy- nadzoruj i interweniuj w razie potrzeby
-
Kieruj dzieci do odpowiedniego dla nich sprzętu
Najważniejszą kwestią na placu jest odpowiednie dopasowanie sprzętu do wieku malucha. Oznaczenie wieku są ustalane nie bez powodu. Zalecenia ekspertów poparte ogromnym doświadczeniem i wiedzą są tam po to, byśmy mogli z nich korzystać. Niestety dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać potrzebują pomocy dorosłych. Opiekunowie powinni szukać oznaczeń wskazujących odpowiedni wiek użytkowników i kierować dzieci do sprzętu odpowiedniego dla ich przedziału wiekowego.
-
Upewnij się, czy dzieci nie bawią się na uszkodzonych sprzętach
Zwłaszcza niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym wymagają bardzo uważnego nadzoru.
-
Sprawdzaj, czy dzieci w trakcie zabawy noszą obuwie
Jeśli dziecko jest ruchliwe i dużo biega w trakcie zabawy, powinniśmy pilnować aby przez cały czas zabawy nosiło obuwie.
-
Przerywaj niebezpieczne zachowania:
Jeśli zauważysz, że którekolwiek z dzieci na placu zabaw:
- Obrzucają się nawierzchnią,
- Skaczą z wysokości,
- Wędrują i z dala od placu zabaw…
… Zatrzymaj je!- Pamiętaj, że właśnie po to tam jesteś.
Dziecięca idea dobrej zabawy może czasami odbiegać od tego, co chcielibyśmy zobaczyć. Na szczęście na placu zabaw są też inni opiekunowie, więc nawet jeśli na chwilę się zagapimy – zazwyczaj możemy liczyć na pomoc innej mamy lub innego taty.
-Bezpiecznej zabawy!
Czytaj także: Jak ubrać dziecko na Plac Zabaw